YJA STAR gerillası Kandil'de toprağa verildi

14 Haziran tarihinde Siirt'te askerler tarafından gerçekleştirilen pusuda yaralı ele geçen ve daha sonra katledilen YJA STAR gerillası Mahsume Mehemmedzade (Sarya Onur)’nin cenazesi Kandil’de toprağa verildi.

YJA STAR gerillası Kandil'de toprağa verildi

14 Haziran tarihinde Siirt'te askerler tarafından gerçekleştirilen pusuda yaralı ele geçen ve daha sonra katledilen YJA STAR gerillası Mahsume Mehemmedzade (Sarya Onur)’nin cenazesi Kandil’de toprağa verildi. Bu gün Mehmet Karasungur Şehitliğinde yapılan cenaze törenine KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Zaxo Zagros, KJK Koordinasyonu üyesi Besê Erzincan, onlarca gerilla ve halk katıldı.

Kürdistan ve dünya devrim şehitleri için gerçekleştirilen 1 dakikalık saygı duruşu ardından  KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Zaxo Zagros bir konuşma yaptı. Rojava ve Bakurê Kurdistan’da Kürt halkının elde etmiş olduğu kazanımlara dikkat çeken Zagros, Türk devleti ve AKP öncülüğündeki provokatif güçlerin Kürt halkının bu kazanımlarını ortadan kaldırmak için her şeyi yaptıklarını söyledi.

Zagros, YJA-Star gerillası Mehemmedzade’nin içinde bulunduğu gruba yönelik gerçekleştirilen komplonun bir savaş konsepti olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ateşkes olmasına rağmen YJA-STAR ve HPG gerillalarına karşı uzun bir süredir saldırılar gerçekleştirilmektedir. Daha öncede söyledik, bu tek taraflı olan ateşkesin artık hiçbir anlamı kalmamıştır. Türkiye devleti ve askeri her yerde hem halkımıza hem de gerillalarımıza saldırıyor. Aynı zamanda bu güçler ‘PKK silah bıraksın’ diyor. Biz de diyoruz ki, Önder Apo özgürleşmeden ve dört parçadaki halkımız özgür olmadan bırak silah bırakmayı tek bir adım daha geri atmayacağız. Şehit düşen Rojhılatlı Sarya arkadaşımız döktüğü kanı ile bütün dünyaya Kürdistan’ın ayrılmaz bir bütün olduğunu kanıtlamıştır. Onun için Şehit Sarya arkadaşın duruşu Rojhılat Kürdistanı’nın gençlerinin duruşudur. Bizler bu duruşu tekrar tekrar selamlıyor ve kutluyoruz. Ve bizler halkımızın huzurunda söylüyoruz, bu kutlu yürüyüşümüz sona ermeyecek. Şehit Sarya, yol arkadaşları ve halkımızın huzurunda ant içiyoruz ki silahları ve kanı yerde kalmayacaktır.” 

Zaxo Zagros’un konuşması ardından tören “Bîjî Serok Apo” ve “Şehîd hamirin” sloganlarıyla sona erdi.  / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER