Beyaz'a takipsizlik, program sorumlusu ve öğretmene ise hapis talebi

Beyaz Show’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” diyen öğretmenin sözleri nedeni ile başlatılan soruşturmada Beyazıt Öztürk hakkında takipsizlik kararı verilirken, programın sorumlusu Kadir Turnalı ve Ayşe Çelik hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Beyaz'a takipsizlik, program sorumlusu ve öğretmene ise hapis talebi

Kanal D’de Beyaz Show’a 8 Ocak Cuma akşamı telefonla bağlanarak “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” diyen öğretmen Ayşe Çelik’in sözleri nedeniyle programın sunucusu Beyazıt Öztürk ve programın sorumlusu Kadir Turnalı ve Ayşe Çelik hakkında “Terör örgütü propagandası” suçundan başlatılan soruşturma sonuçlandı.

Soruşturma sonucunda, sunucu Beyazıt Öztürk hakkında takipsizlik kararı verilirken, Ayşe Çelik ve programın sorumlusu Kadir Turnalı hakkında ise “Terör örgütü propagandası” suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Beyazıt Öztürk hakkındaki takipsizlik kararında, “Olay nedeniyle Beyazıt Öztürk’ün alınan savunmasında programın seyri esnasında bağlanan kişinin çocuk, ölüm gibi sözlerden bahsetmesi üzerine stüdyodaki uğultunun etkisiyle söylenenleri tam anlamadığı, bu sırada konuşulanlara hakimiyetini kaybettiği, daha sonra konuşmanın nereye gittiğini tam anlayamamakla birlikte toparlamaya çalıştığı, alkışları bu nedenle yaptırdığı şeklinde savunmuştur” denildi.

Beyazıt Öztürk’ün olay anındaki durumunun anlaşılabilmesi için olay anı davranış ve hareketlerinin davranış bilimleri uzmanı Yücel Sözer’e izlettirilerek rapor alındığı belirtilen takipsizlik kararında, “Gelen raporda Beyazıt Öztürk’ün önce şaşkınlık yaşadığı, sonra adı geçen şahsı anlamaya ve dinlemeye çalıştığı, yayının ilerleyen sürecinde ise yüz ifadelerinde şaşkınlık duygusunun yerini üzüntünün aldığı, devamında ise rahat tavırları ile süreci kontrol altına almaya çalıştığı görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

Programın sorumlusu ile Ayşe Çelik’e hapis

Aynı soruşturma kapsamında program sorumlusu Kadir Turnalı ve öğretmen Ayşe Çelik hakkında ise “Terör örgütü propagandasıö suçundan iddianame düzenlendi.

İddianamede, programın 8 Ocak 2016 tarihli yayınına Diyarbakır’dan telefonla bağlanan Ayşe Çelik’in “PKK terör örgütünün ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde gerçekleştirmiş olduğu şiddet, bombalama, suikast gibi kamu düzenini ciddi anlamda bozucu ve yıkıcı eylemlerine karşı güvenlik güçlerince başlatılan operasyonları, adeta bölge halkına karşı yürütülen kasıtlı bir operasyonmuş gibi sunduğu” savunuldu.

Programın yayın sorumlusu olan Kadir Turnalı’nın, kendi beyanına göre telefonla bağlanacak kişilerin, sorulacak sorularla ilgili metin üzerinde mutabık kalındıktan sonra kendileri tarafından arandığı, 3 dakika 24 saniye süren konuşmanın seyri esnasında mutabık kalınan metin dışına çıkıldığını fark etmesine rağmen, sunucuyu prompter veya diğer hiçbir araçla uyarmadığının anlaşıldığı, dolayısı ile Ayşe Çelik’in beyanlarının sürdürülmesine sonuna kadar izin verildiğinin tespit edildiği belirtildi.

İddianamede Ayşe Çelik’in ve Kadir Turnalı’nın “Terör örgütü propagandası suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi.

İddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde kabul veya reddetmesi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER