Danıştay YKS tarihinin iptalini reddetti

YKS'nin temmuz ayından haziran ayına çekilmesi üzerine açılan iptal davasında Danıştay ret kararı verdi. YKS 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Danıştay YKS tarihinin iptalini reddetti
Danıştay 8. Dairesi, YKS’nin tarihinin ertelenmesi amacıyla açılan iptali istemli davayı reddetti. YKS tarihinin temmuz ayından 27-28 Haziran’a alınma kararının iptal edilmesi ve YKS ‘nin ertelenmesi için dava açılmıştı. Danıştay,k YÖK ve ÖSYM’den savunma istemişti.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, YKS sınavının ilk ertelendiği 25-26 Temmuz’dan 27-28 Haziran’a geri çekilmesi kararında mevcut Covid-19 koşulları nedeniyle, “kamu yararı” olmadığı ve “hukuka aykırı” olduğu iddiasıyla yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurmuştu.

‘TEMMUZUN DAHA GÜVENLİ OLDUĞUNU SÖYLEME İMKANI YOK’

YÖK ve ÖSYM’nin, 2,5 milyon adayın gireceği YKS’nin iptali başvurusuyla ilgili savunmasında, “Salgının hazirandaki durumu öngörülebilir olarak değerlendirilirken sonraki bir tarih olan temmuz ayında salgının ne şekilde seyredeceği hususu hazirana oranla daha belirsiz bir zaman dilimine işaret etmektedir. Temmuz ayının haziran ayına göre salgın bakımından daha güvenli bir zaman dilimi olduğunu söyleme imkanı yoktur” ifadeleri yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2020, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER