İŞKUR, Şemdinli'de 39 kişiyi işe alacak

İŞ-KUR Hakkari il Müdürlüğü, kent merkezi, ilçelerdeki okullarda çalıştırılmak üzere 285 kişiyi işe alacak. Bugün başlayan başvurular 1 Eylülde sona erecek.

İŞKUR, Şemdinli'de 39 kişiyi işe alacak

Çalışma İş Kurumu Hakkari İl Müdürlüğü kent genelinde Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışacak 285 kişilik alımın yapılacağını açıkladı. 

Kurumdan yapılan yazılı açıklama şöyle;

''Toplum Yararına Programı (TYP) için katılımcı başvuruları 28.08.2023 – 01.09.2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir.

KATILIM ŞARTLARI :

 1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak
 2. 18 yaşını tamamlamış olmak
 3. Emekli ve malul aylığı almamak
 4. Öğrenci olmamak, uzaktan eğitim öğrencileri ve okulunu donduranlar da başvuramaz. (Açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç)
 5. Herhangi bir yerde SGK’lı olarak çalışmıyor olmak.
 6. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Aynı yıl içinde başlayan FARKLI programlara da aynı adreste oturan birden fazla kişi katılamaz.
 7. Öncelikle başvuranlar arasından hane halkı geliri sıfır olan, bu gruptan yeteri kadar müracaat olmadığı takdirde ADNK Sistemine göre aynı adreste oturanların toplam kazançlarının net asgari ücretin bir buçuk katına (17.130,35 TL) kadar geliri olanlar arasından katılımcı seçimi olacaktır.
 8. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS)göre aynı adreste oturanların programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını (17.130,35 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz.
 1. Katılımcıların genel programlardan yararlanma süresi yirmi dört aydan dokuz aya düşürülerek sınırlı kamu kaynaklarıyla daha fazla kişinin programlardan yararlanması amaçlanmıştır. Bununla birlikte 27.09.2017 tarihinden sonra programlardan 9 ay ve daha fazla süreyle faydalanan kişilerin azami yararlanma hakkını tamamladığı kabul edilmiştir. Mezkur tarihten sonra 9 aydan az yararlanan kişiler programdan 9 aydan kalan süreleri kadar yararlanabileceklerdir.
 1. TYP başvuru ve katılım şartları yönünden yapılacak kontroller sonucunda TYP’ye katılma hakkı kazanılacaktır. TYP ilanında katılım şartlarının sağlanmadığının program başladıktan sonra tespit edilmesi halinde katılımcının programdan ayrılışı yapılarak hakkında 24 ay süre ile yasaklılık ayrıca TYP mevzuatında belirtilen mali yaptırımlar uygulanacaktır. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi programdan çıkarılırlar.
 • Programda 1.ve 2. Liste ayrımı vardır. 1.LİSTE KAPSAMINDAKİLER (Kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü erkekler, terörle mücadelede malul sayılmayacak derece yararlananlar) ÖNCELİKLİ olup, bunlar arasında öncelik sıralaması bulunmamaktadır.

           Katılımcılar yukarıda belirtilen tüm şartları taşımak zorundadır. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınmayacaktır. Program 18.09.2023 tarihinde başlayacak 17.06.2024 tarihinde sona erecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KONTEJAN DAĞILIMI 

Hakkari il Milli Eğitim Müdürlüğü 100 

Yüksekova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 114 

Şemdinli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 39 

Derecik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 20 

Çukurca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 12 

NOT: Kura çekimleri % 100 NOTER huzurunda olacak. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2023, 03:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gül nurçin
Gül nurçin - 6 ay Önce

Kaç yıldır sorekli başvurdum işkora ama malesef kimse bizi bu ölkenin vatandaşı olarak saymadi herkez devletin fakirlere geçim skinti olanalar vaddetigi imkanlarda turpil olmuş ben kendim gördüğüm muammleyi dile getirmek istiyorum gerçekten artık yter olmuyor bizde bu ölkenin bireyleriyiz Ankara'ya mektup bile göndersek şemdinli yada yuksekodan çıkmaz bilirim.

Hamit gürelli
Hamit gürelli - 3 ay Önce

10 yıldır yaziyurum hiç çikmemiş

SIRADAKİ HABER