MEB: Açık uçlu soru sorulmayacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte yeni sistemle ilgili olarak TRT Haber'de açıklamalarda bulundu. Yılmaz, 'açık uçlu soru olmayacağını' açıkladı.

MEB: Açık uçlu soru sorulmayacak
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye girişte uygulanacak yeni sistemde sadece 8. sınıftan soru sorulacağını söyledi. Bakan Yılmaz, sınav süresinin 135 dakika olduğunu, soru sayısının ise 90 olduğunu açıkladı.


Bakan Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde;

SORU SAYISINI 90’A ÇIKARDIK: Bir önceki açıklamamızda 60 soru soracağımızı söylemiştik ancak biz bunu yaparken bizim öğrencilerimiz, ortaokulu bitirecekler liseye geçecekler. Aynı şekilde liseyi bitirip üniversiteye gidecekler. Daha sonra soru sayısını 90’a çıkardık. 135 dakikalık bir süre içinde. 20 Fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 Yabancı Dil sorusu sorulacak.

DUYDUNUZ MU EVİMİ SATACAĞIM DİYENİ: İlkokul kayıtlarımızı adrese dayalı yapılıyor. Duydunuz mu, “Bundan dolayı evimi satacağım, şuradan ev alacağım” diyeni. Ortaokulda kayıtlarımız adrese dayalı. Bir aileden “Taşınacağım, şu okula kaydetmek için.” Böyle duydunuz mu? İstisnai vardır. Bunlar sosyal medyada gündem oluşturur ama sosyal medya ile gerçek hayatın gündemi birbirine uygun değildir.

SON NOKTAYI KOYDUK: Açık uçlu soru olmayacak. Noktayı koyduk. Açık uçlu sormamayı bu sınavlarda kararlaştırdık.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER