'Miting yolunda ölen öğrencilerin hesabını kim verecek?'

CHP Milletvekili Fikri Sağlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın mitinglerine memur ve öğrencilerin talimatla zorunlu olarak götürüldüğünü söyledi. Adana'daki mitinge giderken 3 öğrencinin trafik kazasında yaşamını yitirdiğini hatırlatan Sağlar, Başbakan Yıldırım için verdiği önergede, "Derste olması gereken öğrenciler, neden miting için yolda can vermiştir? Bunun hesabını vali mi siz mi ödeyeceksiniz?" diye sordu.

'Miting yolunda ölen öğrencilerin hesabını kim verecek?'
CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, AK P mitingine götürülürken trafik kazasında hayatını kaybeden 3 öğrenciyi Meclis gündemine taşıdı.Öğrencilerle ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için önerge Sağlar, “Öğrenciler ne için can vermiştir? Meydanların daha dolu görünmesi için mi?” diye sordu.


Ankara mitinginde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in belediyeye ait toplu ulaşım araçlarını ücretsiz yaptığını, aynı uygulamanın 7 Nisan’daki Adana mitinginde de tekrarlandığını hatırlatan Sağlar, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın, muhtarları ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mitingine katılma ve mahalleleri organize etme görevi verdiği öne sürülmüştür.

Kozan ve Aladağ’dan Adana’ya miting için öğrencileri taşıyan midibüs kaza yapmış ve 3 öğrenci hayatını kaybederken, 24 kişi yaralanmıştır. Olay yerine gelen ambulans ise sel sularında mahsur kalmıştır. Çocuklarını okula yollayan aileler, çocukların cansız bedeni ile karşılaşmıştır. Okulda olması gereken öğrenciler, kamu kurumunda çalışıyor olması gereken memurlar vali baskısı ile miting alanına gönderilmiştir.

Sorumsuzluğun hesabını sizin propagandanızı yapan vali mi siz mi ödeyeceksiniz?
Bu çerçevede:

-Derste olması gereken öğrenciler, neden miting için yolda can vermiştir? Bu sorumsuzluğun hesabını sizin propagandanızı yapan vali mi siz mi ödeyeceksiniz?

-Menfaatiniz için vatandaşların kullanılmasından hatta ölmesinden hiç utanç duyuyor musunuz?

-Öğrencileri mitinge yollayan okul müdürlerine soruşturma açılacak mıdır?

-Öğrenciler ne için can vermiştir? Meydanların daha dolu görünmesi için mi?

-Evet propagandası için imamların, muhtarların, belediye imkanlarının kullanılmasını hukuka uygun buluyor musunuz?

-Tarafsız olması gereken valilerin, kaymakamların özellikle Mardin, Ağrı, Şanlıurfa illerinde halka büyük baskılar yaptığı iddiası doğru mudur? Atanan vali mevcut iktidarın valisi midir, atandığı ilin valisi midir?

-Atanan valisi sizin valiniz midir, atandığı şehrin mi? Kamu görevlilerinin aleni taraf tutmasının anayasal suç olduğunun farkında mısınız? Bu suçun hesabını nasıl vereceksiniz?” / Duvar

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER