ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, görevini bıraktı. Demir "Bu kuruma sahip çıkmak buradan ayrılmayı gerektiriyorsa ayrılmalıyız" dedi.

ÖSYM Başkanı istifa etti
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, istifa ettiğini açıkladı. Demir, “Kuruma sahip çıkmak ayrılmayı gerektiriyorsa ayrılmalıyız” dedi.


ÖSYM’nin üniversite yerleştirmelerinde yaptığı hatanın ardından eleştirilerin hedefi olan demir bugün basın toplantısı düzenledi. Demir, “Personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri sonucu ortaya çıkan yerleştirme hatası nedeniyle ÖSYM’nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama bugün itibarıyla sunmuş bulunmaktayım” dedi. 

‘BÖYLE BİR HATA YAPTIK NE YAPALIM’ DİYE SORDULAR’

Yerleştirme hatasını yapan 3 ismin aynı gün akşam saatlerinde kendisine gidip “Böyle bir hata yaptık ne yapacağız” diye sorduklarını belirten demir şöyle devam etti: “‘Yapılacak olan hatayı düzeltip kamuoyunun bilgilendirilmesidir’ dedik ve bahsettiğim süreç böyle çalıştı. O arkadaşlarla ilgili ben kasıtsız bir kusur olduğunu gördüm ve onlara verilebilecek bir yaptırımın benim istifam bağlamında bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Normalde yerleşmemeleri gerekirken yanlışlıkla yerleştirildikleri için kişiler için nesnel hak mahrumiyetinden bahsedemeyiz ama idari kusur olduğunu kabul ediyoruz. Yanlışlık sonucu kişi bir hak kazanabiliyor olamaz."

‘KUSURUMUZ VAR BÖYLE YAPMAMALIYDIK’

Demir, şöyle devam etti: “Kurum hata yaptıysa hatasının nedir karşılığı yapılabilir. Kusurumuz var kurum olarak böyle yapmamalıydık. ÖSYM’nin sistematik çalışması ve yapmasıyla ilgili bir güven sorunu olduğuna dair bir algı yok bende. Ama 2010 meselesi memleketimizin başına kabus gibi çökmüştür. Binlerce kamu görevlisi kamudan ihraç edilmiştir. Bütün bu kurumlara verilen zarar gibi buraya da zarar verilmiştir. Bunun dışında bu kurumun kendi doğal çalışma düzeni içerisinde kusur üretme meselesine ilişkin sabıkası söz konusu değil.

"İKİLİ YERLEŞTİRME YAPILMADI"

ÖSYM’ye sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Demir, şöyle dedi: “Hepimizin haklarını elde etmesinde rol alan bir kurumdur. Buna sahip çıkmak buradan ayrılmayı gerektiriyorsa ayrılmalıyız. Burada bulunmayı gerektiriyorsa bulunmalıyız. Bunun özellikle vurgulanması için ben görevden ayrılma talebimi ilettim. Puan hesaplamasında iki ayrı ekip hesaplayıp yapıyor. Farklı bir sonuç olursa nereden kaynaklandığı yapılıyor. Ama yerleştirmelerde şimdiye kadar buna benzer bir riskle karşılaşılmadığı için ikili yerleştirme yapılmadı. Bundan sonra yapılabilir belki, çokta isabetli olur.” (DHA)

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER