Uzaktan eğitim başladı: EBA'dan canlı ders de olacak

Korona virüsü salgını nedeniyle uzaktan yürütülecek yeni eğitim öğretim döneminde dersbaşı yarın sabah 09.00'da başlayacak. Geçen eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin kritik konu ve kazanımlarına dair ders içerik videoları, TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak. EBA canlı ders uygulaması aracılığıyla öğretmenler öğrencilerle her gün canlı ders yapabilecek.

Uzaktan eğitim başladı: EBA'dan canlı ders de olacak
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla yarın başlatılacak. Uzaktan eğitim, 18 Eylül Cuma gününe kadar sürecek ve 21 Eylül’de yüz yüze eğitim, ‘aşamalı ve seyreltilmiş’ olarak yapılandırılacak bir planlama doğrultusunda uygulanacak.

Korona virüsü salgını nedeniyle uzaktan yürütülecek yeni eğitim öğretim döneminde dersbaşı, bugün sabah 09.00’da okullarda İstiklal Marşı okunması ve okul zili çalınmasıyla yapıldı.

Geçen eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin üst sınıflardaki konu ve kazanımlarına temel teşkil eden ‘kritik konu ve kazanımlar’ belirlenerek derslere ait programlar hazırlandı. İlgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş programlara MEB’in ‘//mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html’ internet adresinden ulaşılabilecek.

Bu kapsamda, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından öğrencilerin bir üst sınıfa hazırlanmaları için oluşturulan müfredat çerçevesinde öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılına hazırlanacak. Aynı zamanda okullar, kendi hazırladıkları içerik ve programlarla öğrencilerini uzaktan eğitim yoluyla destekleyebilecek.

Geçen eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin kritik konu ve kazanımlarına dair ders içerik videoları, TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak.

EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. EBA canlı ders uygulaması aracılığıyla öğretmenler öğrencilerle her gün canlı ders yapabilecek. Bu uygulamanın dışında öğretmenler, tercih ettikleri çevrim içi uygulamalarla canlı ders çalışmaları gerçekleştirecek.

Canlı ders uygulamaları yoluyla yapılacak eğitimlerde, öğretmenlere örnek olması için programlara yönelik elektronik ortamda çok sayıda etkinlik örneği hazırlandı. Etkinlik örneklerine ‘//mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html’ internet adresinden ulaşılabilecek.

KİTAPLAR EBA’NIN SİTESİNDE

Tüm ders kitapları ‘www.eba.gov.tr’ adresinden görülebilecek. Ayrıca hazırlık döneminde kullanabilecek çalışma kitaplarına da ‘uzaktanegitim.meb.gov.tr’ internet adresinden erişim sağlanabilecek. Öğrenciler, bu dönemde okuma, anlama ve matematik becerilerini geliştirmek için hazırlanan uygulamaları telefonlarına indirebilecek.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER