'4 kişilik bir ailenin elektrik faturası yüzde 73 artacak'

Elektrik Mühendisleri Odası büyük zammın ardından hesapladı: 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kWh enerji faturası yüzde 73 artışla 364 TL’ye yükselecek.

'4 kişilik bir ailenin elektrik faturası yüzde 73 artacak'

Yeni yılın ilk günü itibarıyla 'kademeli sistem'e geçilen elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi ise yeni elektrik tarifesiyle, 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasını hesapladı. Buna göre bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kWh'lik enerjinin faturası yüzde 72'lik artışla 364 TL'ye yükselecek. 

Elektrik faturalarından TRT Payı ve Enerji Fonu'nun kaldırılmasın yetersiz olduğuna vurgu yapan EMO İzmir Şubesi, KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi istendi. İlk kademe sınırının ise mağduriyet yaratacağı şekilde düşük tutulduğuna vurgu yaptı, 230 KWh'ya yükseltilmesi önerdi. 

Açıklama özetle şöyle:

"Desteklendikleri iddia edilen dar gelirli, tüketimi düşük ailelerin, Aralık 2021'de 150 kWh'lık tüketimi için fatura toplamında ödedikleri 137,5 TL, Ocak 2021'de yüzde 45'lik zamla 199 TL'ye çıktı. Sayıları çok az olan ve tüketimi 150 kWh'nin altında kalan ailelerin faturaları bile yarı yarıya artacakken, tüketimine bağlı olarak 150 kWh'nin üstüne çıkan aileler kademe kademe artan daha yüksek zam oranıyla karşı karşıya kalacaklar.

EMO'nun hesaplamalarına göre, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kWh'lık enerjinin faturası yüzde 72'lük artışla 211 TL'den 364 TL'ye yükseldi. Böylece tüketimi çok düşük olan konutlar için yüzde 45 olan zam oranı, standarda yakın tüketimi olan konutlar için yüzde 72'ye yükseldi. Kış aylarında ısınma, yaz aylarında soğutma için de elektrik kullanan ortalama tüketimi daha yüksek olan konutlarda ise zam oranı, tüketim büyüklüğüne göre yükselecektir. Örneğin aylık tüketimi 450 kWh olan bir ailenin 412 TL olan aylık faturası yüzde 98 artarak, 817 TL'ye yükselecektir. Toplamda yüzde 72 artan 4 kişilik ailenin 230 kWh'lık asgari tüketim faturasına bakıldığında enerji bedelinin kademeli tarifeyle birlikte yüzde 108 artığı görülüyor. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER