Dolar ve euroda yükseliş

Merkez Bankası'nın faiz kararları sonrası döviz kurunda başlayan dalgalı hareket bu hafta da devam ediyor.

Dolar ve euroda yükseliş

 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunun ardından yükselişe geçen ve Merkez Bankası'nın faizi önce 650 baz puan, ardından 250 baz puan daha yükseltme kararına rağmen artan döviz kurunda hareketlilik devam ediyor.

Dolar kuru güne 27,12 TL seviyelerinde başladı.

Euro ise 29,73 TL'den işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs seçimlerinden sonra yemin etmesinin ardından açıkladığı kabinede Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olduğunu duyurmuştu.

Bakanlıktaki devir teslim töreninde konuşan Şimşek, "Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası, seçimlerden sonra 22 Haziran'da yaptığı ilk toplantıda politika faizini 650 baz puan artırarak yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltmişti. Ancak faiz kararının açıklanmasının ardından döviz kurunda yükselme başlamıştı. 20 Temmuz'da yapılan toplantıda da 250 baz puan artış yapılarak faiz yüzde 17,5'e çıkarılmıştı.

TÜİK de 5 Temmuz'da doğalgaz fiyatlarının sıfır olarak hesaplanması sonucu haziran ayında yıllık enflasyonunu yüzde 38,21 olarak duyurmuştu.

Asgari ücretin de temmuz ayında yapılacak ara zamla birlikte 11 bin 402 liraya yükseltilmesine karar verilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER