Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 449 milyon dolar kredi

Dünya Bankası, 2020 ve 2021'deki sel, deprem ve orman yangınlarından etkilenen illerdeki altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere Türkiye'ye 449 milyon dolar finansman sağladığını duyurdu.

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 449 milyon dolar kredi

Dünya Bankası, afet-imar projelerinde kullanılmak üzere Türkiye'ye verilecek  449,25 milyon dolarlık krediyi onayladı. Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre kredi, 2020 ve 2021’de gerçekleşen deprem, sel ve orman yangınından zarar gören illerdeki altyapıların yeniden inşasında kullanılacak.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame yaptığı açıklamada, “Dünya Bankası, insanların, toplumun ve ekonominin karşı karşıya olduğu jeofiziksel ve iklim değişikliği kaynaklı riskler karşısında Türkiye’nin alacağı önlemleri desteklemeye kararlıdır. Projeden, yeniden tesis edilen faaliyet kapasitesi ve dayanıklılık yoluyla belediye altyapısına erişim sağlayacak 8 milyondan fazla kişi doğrudan faydalanacaktır. İyileştirilen belediye afet ve acil durum müdahale kapasitesinden 17 milyondan fazla insan yararlanacaktır. Bu Proje aynı zamanda belediyelere mekansal ve yatırım planlarına yeşil, kapsayıcı ve dayanıklı önlemler entegre etme konusunda sağlanacak destek yoluyla afet ve iklim dayanıklılığı için kurumsal güçlendirmeye katkıda bulunacaktır" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER