Ekonomistlerden dolar yorumu: Olan rezervlere oldu

Dolar rekor kırarak 23 liranın üzerine çıktı. Ekonomistlerden döviz kurundaki artışla birlikte zamlara dikkat çekti.

Ekonomistlerden dolar yorumu: Olan rezervlere oldu

Döviz kurları, haftanın üçüncü işlem gününe hızlı başlarken, gün içindeki yükselişleri yüzde 7'nin üzerine çıktı. Dolar, 23 TL'yi aştı; Euro ise, 25 TL'ye yaklaştı. 

Döviz kurundaki bu artış ülkenin birinci gündem maddesi haline gelirken, henüz Merkez Bankası ve Ekonomi Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ekonomistler ise sosyal medya hesaplarından artan döviz kurundaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomistlerin açıklamaları şöyle: 

Tunç Şatıroğlu: "Bu sabah itibarıyla Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu göreve geldiğinden beri dolar kurundaki artış yüzde 213 oldu. Doları olanlar rahat olun. Kardeşimiz iktidardayken faiz artmayacak. Doları bozayım mı diye sormayın, rahat olun. Mandacı iktisatçıların eski modellerine rağbet edilmiyor uzun süredir. Faizin artması için mandacı iktisatçılar lazım. Bu kadar liralaşmak dolar kurunu düşürmeye yaramadı.

Bu kadar liralaşmak dolar kurunu düşürmeye yaramadı. Evet bu kadar kur artışına kallavi zamlar gelir. Artık tasarruf zamanı. Alacağınız aldınız, oturacak kemer sıkacak ve bu süreci atlatmaya çalışacaksınız. Harcamalarınızı kısmanız elinizdekini de TL varlıkların haricinde yatırımlarda değerlendirmeniz riskten kaçınmanız gerekiyor."

Oğuz Demir: "Şimdi kur da zaten tüm iş yapanların kendi arasında fiyatlama yaparken kullandığı seviyelere, yani gerçeğe geliyor. Olan rezervlere oldu!"

İslam Memiş: "Ekonomi yönetimi ve MB’dan açıklama veya müdahale gelmeden karar vermemeli. Normal bir fiyatlama yok!"

Murat Muratoğlu: "Merkez Bankası bağımsız olmayınca, hain gibi elindeki bütün dolarları satınca... Dolar'ın 22.85'i görmesi acayip mi? Gayet normal... Oyna devam!"

Kerim Rota: "Seçimden 10 gün sonra $, TL'ye karşı %16 değer kazandı. Herşey seçim içindi. Kurlar 9 aydır TCMB rezerv satışı, sermaye kontrolleri ve sözlü müdahale ile baskılanıyordu. Yay şimdi gevşetilse de nerede gerçek bir piyasa dengesi oluşacağı belirsiz. Bu seviyede bile şirketlerin döviz alması yasak, tek satıcı TCMB. Kurlar bu seviyede kalsa bile KKM'ye ödenecek kamu kaynağı bu sürede 200 Milyar TL'yi aşacak. Kur artışı enflasyonu arttıracak. Bu artışın hepsi Haziran enflasyonuna yansımayacağı için ücretler yazın enflasyon karşısında yine eriyecek. Kötü ekonomi yönetiminin ve "faiz sebep, enflasyon netice" safsatasında ısrarın bedelini bir kez daha sabit gelirli vatandaşlar ödeyecek. Bununla da bitmeyecek, devreye maliye politikası da girecek. Korkarım ki pek yakında sabit gelirlilere yönetilen fiyatlara yapılan zamlar ve dolaylı vergilerle bir darbe daha vurulacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER