Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ile ilgili notunu açıkladı. Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu 'BB', görünümünü ise 'Negatif' olarak belirledi.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ile ilgili kararını açıkladı. Kurum, Türkiye’nin kredi notunu “BB” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti.

Fitch’den yapılan açıklamada, “Negatif görünüm, jeopolitik risklerin ve küresel koşulların oluşturduğu çok yönlü riskleri yansıtmaktadır. TL yılın ilk aylarında keskin bir zayıflama yaşadı. Bu zayıflama ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin zorlaştırdığı dış finansman zorluklarının gelişmesinden kaynaklandı” denildi.

Fitch, Türkiye için 2018’deki ilk değerlendirmesini 19 Ocak’ta yapmış ve notu ‘BB+’da görünümü ise durağan olarak teyit etmişti. Kuruluş ikinci değerlendirmesini ise 13 Temmuz’da yapmış, ekonominin makro istikrarını bozucu risklerin artmasını gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürmüş ve BB+’dan BB’ye indirmişti. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER