Hisarcıklıoğlu: Milletvekillerinin maaşı çok az, gelin de hallerini görün

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, milletvekilleriyle valilere verilen maaşların az olduğunu savundu: "Ne valiye verdiğimiz maaş, maaş. Ne milletvekiline verdiğimiz maaş, maaş. Millet çok zanneder ama gelip bir de Ankara’da onların yaşantılarını görün."

Hisarcıklıoğlu: Milletvekillerinin maaşı çok az, gelin de hallerini görün
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Zonguldak’ın Devrek ve Çaycuma ilçelerinde yüksek vergi ödeyen iş adamları için düzenlenen ödül törenine katıldı. Daha sonra Zonguldak Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen Zonguldak Ekonomi Zirvesi’ne katılan TOBB Başkanı, vali ve milletvekillerinin aldığı maaşın az olduğunu savundu.
 

‘BİZ BUNU YAĞCILIK FALAN ZANNEDİYORUZ’

Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi: “Millet olarak biz bunu yağcılık filan zannediyoruz. Tam tersine. Doğru yapılan işi taktir edeceksin. Bu işi yapanlar para pul için yapmazlar. Ne valiye verdiğimiz maaş, maaş. Ne milletvekiline verdiğimiz maaş, maaş açık söyleyeyim. Millet çok zanneder ama gelip bir de Ankara’da onların yaşantılarını görün. Buradan gelen herkese yemek ısmarlayacak, çay ısmarlayacak, otobüs parası verecek. Hastane işi olur hastaneye gönderirler. Zannedersiniz ki çok maaş alırlar. Oda başkanlarının da aynı şey. Belediye başkanlarımız da böyle. O zaman bunlara doğru işler yaptıkları zaman alkış yaparsanız, taktir ederseniz sizlere müthiş hizmet ederler.”

MİLLETVEKİLİ VE VALİ MAAŞI NE KADAR?

Bir milletvekili ortalama 17 bin TL vali ise 9 bin TL maaş alıyor. Milletvekili emeklilik hakkını kazandıysa 8 bin lira civarında da emekli maaşı alıyor

‘BANKACILAR AYAKLARINI DENK ALSIN’

Milletvekili maaşlarının yetersizliğinden şikayet ettikten sonra bankalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönelttiği faiz eleştirilerine destek veren Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Geçen yıla göre kredi kullanırken bankaların sizden istediği şartlar nasıl değişti. ‘Kredi vadeleri, faiz oranları, teminat talepleri değişim oranı nedir’ diye sorulmuş. ‘Yüzde 56’sı kredi kullanıyorum’ diyor. Yüzde 56’sının içerisinde yüzde 58’i de diyor ki; ‘Kredi vadeleri arttı’ diyor. Burada yüzde 100 haklılar. 2017’nin ilk 6 ayında bankaların karı açıklandı. Neredeyse bir önceki yıla göre yüzde 100 artış var. Bankalara şunu söylemek istiyorum. Bakınız, biz kar etmezken siz böyle fahiş şekilde kar ederseniz bir şey söyleyeyim hepimiz aynı gemideyiz. Bizim başımıza bir iş gelirse sizin de başınıza bir iş gelir. Vicdanlı hareket etmeniz lazım. Buradan tüm bankacılara seslenmek istiyorum; böyle kar yok Türkiye’de. Türkiye’de hiçbir sektörde böyle bir kar yok. Bu bankacılar ayaklarını biraz denk almaları lazım.”

YERLİ OTOMOBİL İÇİN PAZAR GÜNÜNÜ İŞARET ETTİ

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir’in yerli otomobilin Filyos Vadi Bölgesi’nde yapılması yönündeki talebi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Yerli otomobili ben yapacak olsam ‘emrin olur’ diyeceğim işi bitireceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘baba yiğit arıyoruz’ dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber yerli otomobili yapacak kişilerle yatırımı yapacak babayiğitlerle görüştük. Bu pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızdan Sarp Sınır Kapısı’nın denetlenmesi sırasında onayını aldık. İnşallah pazar günü görüşmelere başlıyoruz. İnşallah şu müjdeyi vermek istiyorum. Türkiye’nin markası olan yerli otomobili yapacak babayiğitler var. Haberiniz olsun. Bunların kim olacağıyla ilgili pazar günü görüşmeler bittikten sonra Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Tabi bu bir devlet projesi değil özel sektör projesi olacak. Özel sektörümüze biz de diyeceğiz ki, bakınız benden Filyos, Ereğli de buna talip. Talipli olan birçok yerimiz var. Antep var, Adana var, Kayseri var.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER