Sebze-meyvede bir yıldaki zam yüzde 600'ü buldu

Sofraların vazgeçilmezlerinden patates, soğan, domates ve limondaki fiyat artışları son bir yılda yüzde 600'ü buldu.

Sebze-meyvede bir yıldaki zam yüzde 600'ü buldu

Yaz ortasına gelindi ancak sebze-meyve fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Mutfağın temel ürünleri olan patates, kuru soğan, domates ve limon fiyatları geçen yıla göre yüzde 100-614 arasında değişen zamlarla hallerde tezgaha inmeye başladı. Geçen sene 70 kuruştan satılan patates bu yıl 5 TL, 60 kuruştan satılan kuru soğan ise hallerde en az 5 TL'den fiyatlanıyor. Marketlerde ise patates 12.95, kuru soğan ise 9.75 TL'den satılıyor.

Bu sene patates ve limonda üreticinin ekim konusunda sıkıntı yaşadığını ve fiyatların yüksek seyretmeye devam edeceğini söyleyen Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, “Patatesin dekar başına üretim maliyeti yüksek. Kilogram başına 1-1.5 TL de nakliye maliyeti var. Aksi gibi halkın 4 temel ürünü olan kuru soğan, domates, patates ve limonun 4'ü de pahalı. Bundan sonra fiyatları üretimdeki durum şekillendirecek” dedi. Sözcü'den Sayime Başçı'nın sorularını yanıtlayan Tavşan "Biraz mevsimsel iyileşme olabilir ama limon, soğan ve patatesi ciddi takip etmek gerekiyor, temel ürün bunlar. Her tarafı sarsar bu ürünler. Patates geniş alanda üretim yapılan bir ürün. Burada patates, soğan gibi ürünlere dikkat etmek lazım" uyarısında bulundu.

'TARLA DOMATESİ RAFLARA GELİYOR ANCAK FİYAT ÇOK DÜŞMEZ'

Domateste tarla ürünlerinin devreye girdiğini ancak limonla birlikte bu üründe de çok fazla fiyat düşüşü beklenmemesi gerektiğini kaydeden Yüksel Tavşan, “Bizim aldığımız bilgi, erkenci limonlarda da problem olduğu yönünde. Burada iki neden var. Birincisi soğuktan ağaçlarda donma oldu, ikincisi de para etmedi ve üretici başka ürünlere yönelmeye başladı. Ağaçları kesiyorlar. Domateste ise sera ürünlerinden açık alana geçmeye başladı, biraz daha düşer ama çok düşmez diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER