Veresiyenin 12 şartı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde market işleten Yunus Baybaş, veresiye alışveriş yapmak isteyenlerden hazırladığı 12 şartı yerine getirmesini istiyor.

Veresiyenin 12 şartı
Doğubayazıt'taki TOKİ konutlarında marketi bulunan Yunus Baybaş, veresiye alışveriş yapanların borçlarını ödememesi nedeniyle 45 bin zarar ettiğini bildirdi. Çareyi veresiye alışveriş yapacaklara bir takım kurallar getirmekte bulan Baybaş, veresiye alış veriş yapmak isteyenlerden 12 belge getirmesini istiyor. Aksi halde tek kuruş bile veresiye vermediğine işaret eden Yunus Baybaş, koşullarla ilgili olarak şunları söyledi:

"İlk dönemler işlerim gayet iyiydi. Sonra veresiye yüzünden bayağı sıkıntı yaşadım. Aldığım ağır bedelli bu dersten sonra veresiye vermemek için aklıma ne geldiyse listeye ekledim. Ben memnunum ancak müşteri memnun değil. Keşke bunu daha önce yapsaydım, o zaman 45 bin liramı kaybetmezdim. Koşullara gelince, önce tanımak için kimlik fotokopisi ve en az 3 memur kefil istiyorum. Son 2 gün içerisinde çekilmiş fotoğraf, ikametgah adresi, sabıka kaydı, adına kayıtlı fatura getirecek. Düzenli faturalarını ödeyebiliyorsa benim borçlarımı da ödeyebilir. Ayrıca E sınıfı ehliyeti olmalı. Çünkü borcunu ödemezse kamyonumda şoför olarak çalışır ve borcunu öder. Maaş bordrosu istiyorum, bakalım bu kişinin düzenli bir geliri var mı? Sağlık raporu istiyorum. Bana diyorlar 'ne yapacaksın sağlık raporunu?' Ya kardeşim sen sigara içtiğinden dolayı ölürsen ben borcumu nereden alacağım. Öğrenim belgesi gerekli, yani okur-yazar olmalı. Kredi kartı borcu olmadığına dair yazı. Sonra diyorlar ki 'banka maaşımıza el koydu.' En önemlisi ve en sonuncusu da en yakın cami imamından yeterlilik belgesi istiyorum.Çünkü adam Allah'tan korkan biri olursa paramı da yemez."
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.