Yedek akçe bu yıl da erkenden harcanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı talep etti, Merkez Bankası'nın olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına gelen ihtiyat akçesinin bu yıl da hükümetin kullanımına sunulması kabul edildi. Merkez'in son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kâra katılarak dağıtılması kabul edildi.

Yedek akçe bu yıl da erkenden harcanacak
Merkez Bankası (MB) Olağanüstü Genel Kurulu’nda, birikmiş ihtiyat akçesiyle ilgili iki önemli karar alındı.


Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu toplantısının gündem maddelerinden olan, bankanın 2019 yılı dönem kârından avans dağıtımı yapılmasına ilişkin, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Feyza İleri tarafından Genel Kurula bir önerge sunuldu.

Önergeyle, Merkez Bankasının 2019 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi sonu finansal tablolarında yer alan kâr üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ının avans olarak dağıtılması ve son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kâr olarak dağıtılması konusu Genel Kurul’a sunuldu.

Genel Kurul’da, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, önergeye ilişkin hissedarların görüş ve önerilerini sordu. Hissedarlar kendilerine de dağıtılan kâr payının artırılmasını talep etti.

Konuşmaların ardından Olağanüstü Genel Kurul’da söz konusu önerge kabul edildi.

BÜTÇE REKOR DÜZEYDE AÇIK VERMİŞTİ

Merkezi bütçe 2019’u 124 milyar TL’lik rekor açıkla kapatmıştı. Üstelik geçen yıl 41 milyar liralık ihtiyat akçesinin 21 milyar lirası Hazine’ye aktarılmıştı.

YEDEK AKÇE NEDİR?

Yedek akçe Merkez Bankası’nın kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Merkez Bankası’nın kârının yüzde 20’si kötü günler için bir kenara konuyor. Merkez Bankası’nın bilanço verilerine göre yedek akçe 2018 yılı sonunda 27,6 milyar lira seviyesindeydi. 2019 yılında ise 40 milyar liranın üzerindeydi. Bu yıl ise 50-55 milyar liralık bir rakam hesaplanıyor. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER