Barzani'den Erdoğan'a 'Kerkük' yanıtı

"Kerkük’te Kürdistan bayrağı hep vardı ancak bana göre konu olduğundan fazla büyütülüyor... Peşmerge olmasaydı Kerkük’te ne Irak ne de Kürdistan bayrağı olurdu."

Barzani'den Erdoğan'a 'Kerkük' yanıtı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kerkük’e Kürt bayrağı asılmasına yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Barzani, “Kerkük’te Kürdistan bayrağı hep vardı ancak bana göre konu olduğundan fazla büyütülüyor” dedi.

Neçirvan Barzani, Rudaw Tv muhabiri Şifa Gardi’nin Musul operasyonu sırasında yaşamını yitirmesinin 40’ıncı günü nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

‘KERKÜK, KÜRTLERİN ARAPLARIN TÜRKMLENLERİN KENTİDİR’

Rudaw Tv’nin haberine göre konuşmasında gündemdeki konuları da değerlendiren Barzani, Kerkük’ün geleceğine, Kerkük’te yaşayan bütün etnik yapıların birlikte karar vereceğini söyledi. Başbakan Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kerkük ile ilgili sözlerine ilişkin sorulan soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Kürtler, ‘Kerkük sadece Kürt kentidir’ demiyor, bütün etnik yapıların kentidir. Kerkük’te Kürdistan bayrağı hep vardı ancak bana göre konu olduğundan fazla büyütülüyor. 2014 yılında Kerkük Musul’dan daha kötü durumdaydı. Peşmerge bu bayrak altında Kerkük’ü korudu. Peşmerge olmasaydı Kerkük’te ne Irak ne de Kürdistan bayrağı olurdu. DEAŞ’ın bayrağı olurdu. Bize göre; Kerkük Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin kentidir. Hepsinindir. Bu bir gerçektir ve biz de böyle diyoruz. Kerkük daha önce de, şimdi de, gelecekte de orada yaşayanlar için birlikte yaşamın kenti olmalıdır. Kerkük’te yaşayan etnik yapılar Kerkük üzerine karar vermelidir. Başka bir taraf Kerkük’ün geleceğine karar veremez.” (DHA)

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2017, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER