Cumhurbaşkanı Erdoğan: En düşük emekli aylığını 10 bin liraya çıkarıyoruz

Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5 ek zam yapacağız. En düşük emekli aylığını 10 bin liraya çıkarıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: En düşük emekli aylığını 10 bin liraya çıkarıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Beştepe'deki toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendilerine taziyelerimizi sunduk. Tarih bilmez, kutsal tanımaz edepsizlere rağmen şehit ailelerin metaneti, vakarı karşısında duygulanmamak ele değil. Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık. Son 5 günde 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi. MİT, 12 Ocak'tan bugüne kadar toplam 60 kritik altyapı ve mühimmat tesisini imha etmiştir. Kabine toplantımızda son dönemde artan terör saldırılarını da tüm yönleriyle ele aldık" ifadelerini kullandı.

'TERÖRİSTAN KURMAK İSTEYENLER STRATEJİMİZDEN RAHATSIZ OLDU'

"Türkiye'nin bir süredir kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında bertaraf etme stratejisi, bölgemizde 'teröristan' kurmak isteyenleri rahatsız etmiştir" diyen Erdoğan, "Her ne kadar birileri anlamasa da sınır ötesi operasyonlarımızda sadece güney sınırlarımızın huzur ve güvenliğini garanti altına almadık. Ülkemizi bir terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yırtıp attık. Teröristlerin zulümleri sebebiyle göç edecek göçmenlerin kendi topraklarında kalmasını gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE'YE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI, SURİYE'DE YENİ ADIMLAR ATACAĞIZ'

Yeni askeri harekatlar yapılacağını belirten Erdoğan, "Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde yoktur. Emperyalistlerin 'teröristan' planları masada oldukça hiçbirimiz kendini güvende hissedemeyiz. Kuzey Irak dağlarının her karışını güvenli hale getirene kadar bu bölgede harekatlarımız sürecektir. Aynı şekilde Suriye'de Tel Rıfat, Ayn-el Arab, Haseke, Münbiç hattında sinsi niyetlerle kurulmuş terör yuvalarının tamamını darmadağın etmeden durmayacağız. Buralarla ilgili bize verilmiş ancak tutulmamış sözler vardır. Madem bize verilen sözler yerine getirilmiyor, öyleyse Türkiye'nin kendi güvenliği için gerekli tedbirleri almasına kimse itiraz edemez. Önümüzdeki aylarda kimin hangi tehditleri savurduğuna bakmadan bu doğrultuda yeni adımları muhakkak atacağız" dedi.

'KİMSENİN CUMHURİYET'LE BİR DERDİ YOK'

Cumhuriyet'in ilanının 100. yılının geride kaldığı hatırlatan Erdoğan, "Türkiye'nin rejimi ile ilgili tereddütler 29 Ekim 1923'te, 'Yaşasın Cumhuriyet' nidalarıyla bitmiştir. Ülkemizde kimsenin Cumhuriyet'le ilgili tereddütü yoktur. Kimsenin Cumhuriyetimizin banisiyle derdi yoktur. Kimsenin devletin bütünlüğü, milletin birliği, ülkenin esenliği ile sıkıntısı yoktur. Her kim bu kavramlar üzerinden kendine alan açmaya çalışıyorsa bir büyük yanlışın içindedir. Bu tartışmaları kimin alevlendirdiğini, bunlardan kimin çıkar sağladığını hangi piyonlar kullanılarak ülkemizin nerelere sürüklendiğini gayet iyi biliyoruz. Kadrolu provokatörlerin bir anda sağdan solda yeniden arzı endam etmesi herhalde tesadüf değildir. Her kim niyetini bozar ve yolunu şaşırırsa son 10 yılda yaşananlar akıbetinin ne olacağını göstermeye yeterlidir" ifadelerini kullandı.

Ekonomik yatırımlarım devam ettiğini belirten Erdoğan, "Önümüzdeki 5 yıl boyunca küresel büyümenin düşük seviyelerde gerçekleşmesi ve buna bağlı kayıpların artması bekleniyor. Biz hedeflerimize sıkı sıkıya bağlı kalarak büyümeye inşallah devam edeceğiz. Her küresel kriz Türkiye'nin önüne üst sıralara çıkma konusunda yeni fırsatlar getirmektedir. Yüzde 9'a düşürdüğümüz işsizliği daha da aşağılara çekmemiz gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın uyguladığı programlarda işveren tarafında aranan istihdam yükümlülüğü oranını 3 kattan 2 kata, istihdam taahhüt oranını yüzde 70'ten yüzde 60'a düşürüyoruz" dedi.

'ENFLASYONA MÜCADELEDE MİLLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ'

Enflasyon düşürüleceğini vadeden Recep Tayyip Erdoğan, "En çok yoğunlaştığımız alanlardan biri de hayat pahalılığı ve enflasyona karşı verdiğimiz mücadeledir. Aylık çekirdek enflasyonun Eylül'deki 5,3 seviyesinden Aralık ayında yüzde 2,3'e seviyesine gerilemesi yürüttüğümüz mücadelenin işaretidir. Ancak hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadelemizde milletimizin yardımını bekliyoruz. Çünkü bu meselenin teknik boyutu kadar psikolojik boyutu da önemlidir. Öncelikle ürettiği ve sattığı malın, verdiği hizmetin enflasyonla orantılı olmayan düzeylerde arttıran tamahkar anlayışı ortadan kaldırmalıyız" ifadelerini kullandı. 

'TÜM EMEKLİLERİMİZİN YILLIK ARTIŞ ORANLARI ÖNÜMÜZDEKİ TEMMUZ'DA EŞİTLENECEK'

Emekli maaşlarına yapılan zamları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Bilindiği gibi 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25, SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Bu farklı artışların emeklilerimizde yol açtığı rahatsızlığı gördüğümüz için emeklilerimizin maaşlarındaki artışı birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımız müjdesini vermek istiyorum. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ocak 2024'ten itibaren yüzde 42,6'ya yükseliyor. Önümüzdeki Temmuz ayındaki artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır. Yani memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık artış oranları önümüzdeki Temmuz'da eşitlenecektir. Yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyonun tamamına alacakları için dengesizlik giderilecektir. Sosyal devlet ilkesi gereği uygulamaya aldığımız emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz. Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz."

'2024'Ü 'EMEKLİLER YILI' İLAN EDİYORUZ'

2024'ün "Emekliler Yıl" ilan ettiklerini açıklayan Erdoğan, "Kabinemizde aldığımız bir diğer kararla 2024'ü, 'Emekliler Yılı' olarak ilan ediyoruz. Amacımız bu vesileyle emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek, onlara özel hizmetler sunacak yeni hizmetleri devreye almak hedefimizdir. Sağlıktan ulaşıma geniş bir yelpazeye yayılan bu hizmetler şimdiden emeklilerimize hayırlı olsun" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2024, 01:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER