Cumhurbaşkanı Erdoğan: Racon kesilecekse bizzat ben keserim

AK Parti İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Unutmayın, İstanbul'da teklersek, Türkiye'de tökezleriz. İstanbul'da metal yorgunluğu olursa Türkiye'de paslanırız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Racon kesilecekse bizzat ben keserim
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerde İstanbul’un belirleyici önemde olduğunu söyledi.

AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi.

TÖKEZLERİZ: Unutmayın, İstanbul’da teklersek, Türkiye’de tökezleriz. İstanbul’u sağlam tutarsak, Türkiye’de de dünyada da bizi yıkacak güç tanımıyoruz. İstanbul’da metal yorgunluğu olursa Türkiye’de paslanırız. İstanbul’un büyüklüğünü anlamayan hiç kimse İstanbul’a ve AK Parti’ye hizmet edemez. İstanbul’a hakkını vermek zorundayız. Yaptığımız işi, bu şehre uygun şekilde yürütmezsek hedeflerimize ulaşamayız. Eğer yaptığımız işi bu şehre uygun şekilde yürütmezsek hedeflerimize ulaşamayız. Çalışmamızla, sevgimizle, fedakarlığımızla, bu şehre ve insanlarına kendimizi sevdirirsek İstanbul bizi başında taşır, sırtında taşır.

İSTANBUL’U BÖYLE GÖRMEZ İSTEMİYORUZ: İstanbul’da halkoylamasında yüzde 48,65 oy aldık. İstanbul’u böyle görmek istemiyoruz. İstanbul Türkiye ortalamasının altına düştüğü an buna yanarız. Eğer metal yorgunluğu diyorsak burayı oturup değerlendireceğiz. Bizim İstanbul’a ihtiyacımız var. İstanbul’un bize ihtiyacı var.

BİZE NE OLUYORDA AFRA TAFRA YAPIYORUZ?: Soruyorum sizlere, bize kibir yakışır mı, bize gurur yakışır mı? Gurur Allah’a yakışır, bize değil. Bize ne oluyor ki afra tafra yapıyoruz. Bize ne oluyor ki koltuklardan güç almanın gayeti içerisine giriyoruz. İdeal siyasetçi oturduğu koltuktan güç alan değildir oraya güç katandır, bunu böyle bilmemiz lazım.

ORTALAMANIN ALTINDA KALDI: İstanbul’un ortalamanın altında kalmasının bize verdiği mesajı çok doğru okumalıyız. 22 milyon üye diyor genç. Şu anda bizim 12 milyon üyemiz var. Bunu 2 ile çarp 24 milyon. Buna hazır mıyız? Öyle ise durmak yok yola devam. Mesele bu.

HAREKETLENECEĞİZ: Hareketleniyoruz, hareketleneceğiz. Gidilmedik il bırakmayacağız. İstanbul’da da çalınmadık kapı bırakmayacağız.

İSTANBUL’DA YENİ ARKADAŞLARLA SÜRDÜRECEĞİZ: Ülkemizin dışarıdan ve içeriden maruz kaldığı saldırının, mücadelenin şartlarını zorlaştırdığını biliyoruz. Bizim de kendimizi yenilememiz, güçlendirmemiz, geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Sürekli aynı şeyleri yaparak her defasında farklı sonuçlar elde etmeyi beklemek akıl karı değildir. Biz kendimizi yenilediğimiz ölçüde ülkemizin siyasetini, ekonomisini daha da ileriye taşıyabiliriz. Bu hizmet nöbetini İstanbul’da da yeni arkadaşlar ile güçlendirerek sürdürmeye kararlıyız. Kongre sürecinde gerçekleştireceğimiz bu değişim asla bir tasfiye değildir. Bizim siyaset terbiyemizde vefa çok önemlidir. Her arkadaşımızın bizim gönlümüzde ve yanı başımızda yeri vardır. Yarın bir başka yerde, bir başka görevde arkadaşlarımızla beraber çalışacağız. AK Parti’de davasına, ülkesine, milletine sadakat ile bağlı olan herkesin önü sonuna kadar açıktır. İş çok, yapacağımız şeyler çok.

RACON KESİLECEKSE BİZZAT BEN KESERİM: Kongre sürecimizde gerçekleştireceğimiz değişim, kendimizi tazelemenin yanında bu vasfımızı da güçlendirmemize vesile olacak. Partimiz içinde kesinlikle arzu ve tasvip etmediğim tartışmalara şahit oluyorum. Kimi köşe yazarları üzerinden başlatılan bu tartışmalarda kimilerinin şahsım adına adeta racon kestiği anlaşılıyor. Benim milletimle, partimle paylaşacağım düşüncem, teklifim varsa bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Racon kesilecekse bu raconu bizzat kendim keserim, bu da böyle biline. Şu köşe yazarı şöyle yazmış, şu köşe yazarının cumhurbaşkanı ile şöyle dostluğu var, hiçbirisi beni bağlamaz. Ben zaten konuşuyorum ya bunlara gerek yok ki, yeri geldiği zaman bunları anlatıyorum.

DÜNYADA BENİM KADAR AÇIK KONUŞAN LİDER YOK: Herhalde dünyada benim kadar şeffaf olan, açık konuşan bir başka lider var mıdır, onu da pek bilmiyorum. Bir kişiye mesaj vermem gerekiyorsa bunu zaten sözcülerim aracılığıyla yapıyorum. “Reis şöyle düşünüyor”, bu tür yakıştırmalara hiç kimse itibar etmemeli. Meydanı, sosyal medyanın dehlizlerinde gizlenerek bu hareket içinde fitne çıkartmak isteyenlere asla bırakmayız. Bugüne kadar AK Parti ile ve şahsımla milletimizin arasına kimseyi sokmadık, bundan sonra da sokmayacağız.

BUNLARI BİLİYORUZ: İstihbarat paylaşımını bile tam olarak bizimle yapmadılar. Fırat Kalkanı Harekatı, batının bölgedeki oyunlarını açığa çıkardı. Başka terör örgütlerini yanlarına alarak aynı projeyi ısrarla sürdürüyorlar. Bize dost olarak görünenler, PKK ile PYD – YPG ve Suriye Demokratik Güçleri’nin aynı yapı olduklarını çok iyi bildikleri halde yalan söylüyorlar. Suriye ve Irak haritasındaki güçlerin dağılımına bakan herkes oynanan oyunun amacını açıkça görecektir. Hangi ülkenin silahları PKK’da var, hangi ülkenin silahları DEAŞ’ta var biz bunları biliyoruz.

GÖZÜMÜZ KİMSEYİ GÖRMEZ: Bugün bölgede güç gösterisi yapan herkes işine bittiğinde çekip gidecek ama biz bundan sonra da coğrafyamızda kalacağız. Sınırlarımız boyunca kurulan terör yapıları ile uzun ve kanlı mücadeleyi verecek olan bu ülkeler değil, Türkiye. Hedefleri politik olabilir bizim için mesele beka meselesidir. Bekamız söz konusu olduğunda, gözümüz kimseyi görmez, görmeyecektir. İttifakmış, müttefiklikmiş, ticaretmiş, istikbalimiz söz konusu olduğunda bunların hepsi de hükmünü yitirir bu böyle bilinmelidir.

ONLAR KAÇACAK, BİZ KOVALAYACAĞIZ: FETÖ nerede. Bir kısmı Avrupa’da, bir kısmı Pensilvanya’da. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bunu böyle biliniz. Ha PKK ha FETÖ ha DEAŞ ha FETÖ. Al birini vur öbürüne. Bu ihanet çetesi Türkiye’nin geleceğine saldırmıştır. Milletimiz tek yumruk. Bu ihanet çetesine geçit vermemiştir.

BUNLARI TULUM İÇİNDE GÖRECEKSİNİZ: Yakın zamanda bunları özel hazırlanmış tulumlar içerisinde göreceksiniz. Özel elbiselerle duruşmalara geldiğiniz göreceksiniz. İnanıyorum ki, yıl sonuna kadar da yargımız bunlarla ilgili kararları büyük ölçüde vermiş olacaktır.

ALMANYA’NIN KAPISINI KAPATTILAR: Bütün bu adımları atarken benim sizden ricam şu; Bu yoldaki heyecanımızı, coşkumuzu asla kaybetmeyeceğiz. Almanya seçime gidiyor, 15-20 gün var. Hala bizimle uğraşıyor. Sen bizimle niye uğraşıyorsun. İşine bak ya. Bizde referandum oldu, bizimle uğraştınız. Hayır kampanyasına katıldılar. Sözde Türk diye geçinen bir ahlaksız orada bir “hayır” kampanyası yaptı. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’na ne yazık ki, Almanya’nın kapısını kapattılar. Merkel de dahil, muhalefet de dahil. Bunların demokrasi ile yakından uzaktan alakası yok. Söylediğimiz zaman da yalan bunlarda gani. Sen kimsin önce haddini bil. Kimsin. Senin muhatabın ben değilim, Dışişleri Bakanı.

SAKIN HA OY VERMEYİN: Biz de buradan mesajımızı veriyoruz. Onlar o kampanyada Türkiye’ye böyle saldırdılar da ben oradaki vatandaşlarımıza niçin mesaj vermeyeyim. Ne diyorum; Türkiye düşmanı olan partilere sakın ha, oy vermeyiniz. Sakın. Türkiye dostu olanlarla beraber olun. Küçük partiymiş falan buna da bakmayın, onları büyütelim. Bu seçimde onlar sandıkta bana göre bir tokat yemeleri lazım. Şu anda diyorlar ki, bizim demokratik mücadelemize karışıyor. Ne alakası var. Senin gibi kalkıp sizin bize yaptığınızı biz yapmıyoruz. Sadece Türkiye düşmanlarına sandıkta demokratik bir ders verin diyoruz bu kadar. Bizim yanımızda teröristler yok ama sizin yanınızda teröristler vardı.

BU SİLAHLARI NE YAPACAKSINIZ?: Tüm Türkiye’ye ve dünyaya sesleniyorum. 1000’i aşkın TIR Irak’tan geldi. Bunlar zırhlı araçlar, mühimmat. Bütün bunlar Suriye’deki terör örgütlerine teslim edildi. Sonra onlar Türkiye’ye karşı kullanılacak. Diyoruz ki, bu silahları ne yapacaksınız. G-20’de bunu Trump’a da söyledik, o da arkadaşlarına serzenişte bulundu. Geri alınmasını istiyoruz. Geri alacağız diyorlar, biz bunlara inanmıyoruz. Türkiye kimseden insaf beklemiyor. Hakkı olmayan bir şeyi de talep etmiyor. Sadece kendi varlığına, egemenliğine saygı gösterilmesini istiyor. Bu saygının gösterilmediği durumlarda da kendi başımızın çaresine bakmaktan başka bir derdimiz olamaz.

TÜRKİYE’NİN DURUŞU DOĞRULTUSUNDA ŞEKİLLENECEK: Önümüzdeki günlerde gelişmeler Türkiye’nin bu kesin duruşu doğrultusunda eminim ki şekillenecektir. Hükümetimiz hazırlıklarını bu çerçevede yürütüyorlar. AK Parti olarak bizim de gündemimizdeki meseleleri süratle sonuçlandırarak bu konulara odaklanmamız gerekiyor.

YOLSUZLUK: Belediyeler asla yolsuzlukların içerisinde savrulmayacak. Bu konuda da çok dinamik olacağız. Bu adımı da atacağız. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER