Davutoğlu: Demokrasi tarihinin en geniş kapsamlı uzlaşı masası

Muhalefet liderleriyle buluşmasını değerlendiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "O altılı masa köşeli bir masa. Herkesin birbirini iterek köşe kapmaya çalıştığı bir masa" dedi.

Davutoğlu: Demokrasi tarihinin en geniş kapsamlı uzlaşı masası

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Gelecek Buluşmaları Yıllık Değerlendirme Kampı Kapanışı programında konuştu. CHP, İYİ Parti, SAADET, Demokrat Parti ve DEVA Partisi ile buluşmalarını değerlendiren Davutoğlu, "O masada ortaya çıkan tabloyla milletimize şu mesajı vermiştir: Kimsenin sizi korkutmasına izin vermeyin, biz buradayken, din ve vicdan özgürlüğü asla tehdit edilemez" dedi.

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

BÜTÜN TOPLUM YOKSULLUKTAN ŞİKÂYET EDİYOR: Türkiye’de büyük bir yangın var. Halkımız açlık sınırında yaşamanın çilesini çekiyor. Aydınlarımız, düşünürlerimiz, yazarlarımız, akademisyenlerimiz baskılardan şikâyet ediyor. Bütün toplum yoksulluk yanında bu yoksulluğun ana sebebi olan yolsuzluklardan, nepotizmden, mülakat sisteminden şikâyet ediyor.

ASLA KİMSE BİR DAHA 28 ŞUBAT RÜYASI GÖREMEZ: Son dönemde 6 siyasi partinin bir araya gelerek genel başkanları olarak güçlü bir açıklamayla, parlamenter sistem önerimizi onayladık. Daha sonraki aşamalarla ilgili de önemli bir resmi milletimize takdim etmemiz sonrasında gelen tepkileri de bu çerçevede değerlendirmek lazım. O masada ortaya çıkan tabloyla milletimize şu mesajı vermiştir: Kimsenin sizi korkutmasına izin vermeyin, biz buradayken, din ve vicdan özgürlüğü asla tehdit edilemez. Asla kimse bir daha 28 Şubat rüyası göremez. Kimse 28 Şubat üzerinden de yolsuzlukları örtemez. O masada cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tek adama dayalı yaklaşımı yerine ortak aklı devreye sokan ve demokrasi tarihinin en geniş kapsamlı uzlaşı masası ortaya çıktı.

6’LI MASAYI HAFİFE ALMAYA ÇALIŞTILAR: Sayın Bahçeli de sayın Erdoğan da bundan rahatsız oldu. 6’lı masayı hafife almaya çalıştılar. Bu diyalog ve uzlaşma zeminini bozmaya gayret ettiler. Bu masa milletimize güven, gelecekle ilgili umut vermiştir. Bizim 6 liderin bir araya gelerek verdiği uyum, diyalog, güven tablosu karşısında karşımızda da bir altılı masa var. O altılı masa köşeli bir masa. Herkesin birbirini iterek köşe kapmaya çalıştığı bir masa. AK Parti’nin tabanı bizim tabanımızdır."  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER