Demirtaş: Bizim için önemli olan logo değil, ilkeler

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Altı Nokta Körler Derneği'ni ziyaret etti.

Demirtaş: Bizim için önemli olan logo değil, ilkeler
HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve  Altı Nokta Körler Derneği'ni ziyaret etti. TMMOB ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, bir gazetecinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde logosunun ne zaman belli olacağını sorması üzerine, “Bugün arkadaşlarımız tamamlayabilirler tasarımı. Tabi ki sadece logo üzerinden bir tanıtım kampanyası yürütmeyeceğiz. Bizim için önemli olan isimden, logodan öte gerçekten bu ilkelerdir” dedi.


HDP Eşbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Altı Nokta Körler Derneği'ni ziyaret etti. Ziyarete HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile HDP Eş Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen de katıldı. Salona Demirtaş ile Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Suha Sağlam el ele girdi. Salonda bulunan görme engellilerin Demirtaş'a yoğun ilgisi dikkat çekti. Toplantıda ilk konuşmayı yapan Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Suha Sağlam, derneğin kuruluş amacını Demirtaş'a anlattı.

Sağlam, derneklerinin içinde sağcısından solcusuna Türkünden, Kürdüne birçok kişinin bulunduğunu tek ortak noktalarının ile engelli olmaları olduğunu ve kendilerinin kimsenin arka bahçesi olmadığını, engellilerin hakkını savunan bir yapı olduklarını söyledi. Sağlam'ın ardından konuşan Engelliler Federasyonu Başkanı Turhan İçli ise engelliler olarak dünyanın ve Türkiye'nin sorunlarına da sessiz kalamayacaklarını söyleyerek, "Çünkü biliyoruz ki eşitlikçi ve özgürlükçü bir Türkiye'de engelliler mutlu olabilirler" dedi. 

Demirtaş ise, "Hem toplumsal üretim mekanizmalarında hem de yaşamda ötekileştirmiş olanları görünür kılmaktır amacımız. Sizlerin çalışmalarını biz uzun süredir yakından izliyoruz. Parlamento çalışmalarında da bu talepleri tartışmalarla gündeme getiriyoruz" diye konuştu.

Engellilerin günlük yaşamda karşılaştığı sorunların ve sıkıntıların aşılamadığını, engellilere uygun kentlerin hayata geçirildiğini söyleyemeyeceklerini kaydeden Demirtaş, "Engellilerin durumunu fark etmeyenlerdir engelli olanlar. Her türlü fiziki engellilik aşılabilir ama düşüncenin bozuk olması zihindeki engeller sıkıntılıdır. Ötekileştirilen bütün kimliklerin karşılaştığı sorunlar başkanların ifade ettiği sorunlardır. Etnik kimlik, inanç, mezhep ayrımı göstermeksizin bunlara karşı birlikte mücadele üretilmeli. Her koyun kendi bacağından asılır diyemeyiz" ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER İÇİN MECLİS ÖNERİSİ

Demirtaş, "Türkiye sadece kendini dünyanın lideri olarak tanıtan bir kişi ile iki genel başkanın belirlediği kişi arasında sıkışmak zorunda değil. Halkların değerlerinin de savunulacağı bir çizgiye ihtiyaç var" diyerek bu çizgiyi savunmak amacıyla aday olduklarını belirtti.

Seçime az kaldığını ancak engelli yurttaşların rahat oy kullanacağı ortamların da olmadığını ifade eden Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Engelli Danışma Meclisi'nin olması gerektiğini vurgularken, "Devlet politikası belirlenirken bu engelli meclisinin danışmanlık hizmeti sunması, Cumhurbaşkanına yardımcı olması ve kendi taleplerini duyurması önemlidir " dedi. 

Demirtaş konuşmasının ardından ise salonda bulunan engelli yurttaşların sorularını yanıtladı. İkinci turda ne yapılacağının sorulması üzerine Demirtaş, bunun için erken olduğunu belirterek, bunu diğer adayların düşünmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın istifa etmesi gerektiğine işaret eden Demirtaş istifa etmemesi durumunda ise Başbakanlık imkanlarını kullanmayacağını deklare etmesi gerektiğini söyledi.

Bölgede yaşanan elektrik kesintilerinin sorulması üzerine Demirtaş, bu politikaların bilinçli uygulandığını, kaçak gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını İstanbul'da bir fabrikada kullanılan kaçak elektriğin Şırnak genelinde kullanılan elektrikten fazla olduğunu, devletin uğraşmak istemesi durumunda ise patronlarla uğraşması gerektiğini söyledi.  Soru cevap bölümünün ardından Demirtaş dernekten görme engelliler alkışları eşliğinde ayrıldı. 

DEMİRTAŞ, TMMOB’U DA ZİYARET ETTİ

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğini (TMMOB) de ziyaret etti. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olmasına değinen Demirtaş, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk defa halk tarafından seçiliyor olması vesilesiyle halkın özgür iradesini ve gerçek isteğini cumhurbaşkanlığı makamına Çankaya’ya taşınma ihtimalinin doğduğu ilk seçimleri yaşayacağız. Bizlerde savunduğumuz ilkelerle, savunduğumuz temel referanslarla birlikte bu adaylık kampanyasını başlattık, sürdürüyoruz. Şuna inanıyoruz her şeyden önce; şuandaki resmileşen adaylık başvuruları itibariyle Türkiye’de iki temel çizgi yarışacak. Bu çizgilerden biri eski statükoyu, eski devlet anlayışını, klasik devlet anlayışını temsil eden çizgi olacak. biri de yeni oluşan statükoyu, devleti kendi çıkarlarına ve beklentilerine göre dizayn eden statükoyu temsil ediyor olacak, bir de bizim temsil ettiğimiz özgürlükçü, demokrat, eşitlikten yana, temel insan hakları evrensel kriterlerini esas alan bir çizgi olacak. Bu iki teme çizgi arasında yarış olacak. Biz bu yönüyle bütün toplumsal kesimlerin kimliğiyle, inancıyla, mezhebiyle, mesleğiyle, cinsiyetiyle, doğduğu yere, konuştuğu dile bakmaksızın bütün toplumsal kesimleri kucaklayacak bir ilkesel duruşun sahibi olacağız” şeklinde konuştu.

TMMOB’un yaklaşık 450 bin üyesiyle Türkiye’nin her yerinde örgütlü olduğunu kaydeden Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hem büyük bir meslek örgütü, hem büyük bir demokrasi gücü. Üyeleri de bu konuda son derece aktif olan bir yapılanma. Bugüne kadar TMMOB olarak demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesindeki duruşunuzda sıradan bir sivil toplum örgütü veya meslek örgütü olmanın çok ötesinde gerçek bir demokratikleşme dinamiği olduğunuzu ortaya koyuyor. Dolayısıyla bizler cumhurbaşkanlığı seçim yarışında elbette ki homojen olmayan sizler gibi yapıların kurumsal olarak desteğini beklemek yerine bu ilkesel duruşunuzu sahipleneceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bütün üyelerinizin yönetiminizin yürüttüğü mücadelenin savunduğu ilkelerin savunucusu olma gayreti içerisinde bir kampanya yürüteceğimizi eğer Çankaya’ya da seçilirsek bu ilkeleri hayata geçirecek duruşun sahibi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Zorlu bir dönemde, zorlu bir siyasi atmosferde Türkiye’nin içeride ve dışarıda çok tarihi kritik sorunlarla ve sınavlarla karşı karşıya olduğu bir dönemde bu seçim gerçekleşecek. O nedenle Türkiye toplumu 7’den 70’e herkes şunun idrakinde olmalı ki sadece bir kişiyi bir bireyi seçmiyoruz. Nasıl bir Türkiye istiyorsak, gelecekte nasıl bir Türkiye hayal ediyorsak onun şimdiden temellerini atacak bir seçim gerçekleştiriyoruz. Biz aydınlık bir geleceği, aydınlık bir ilkeyi temsil ettiğimiz bu ilkeler etrafında da seçim kampanyası yürüteceğimiz ifade etmek istiyoruz.”

Ziyarette gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, bir gazetecinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde logosunun ne zaman belli olacağını sorması üzerine, “Bugün arkadaşlarımız tamamlayabilirler tasarımı. Tabi ki sadece logo üzerinden bir tanıtım kampanyası yürütmeyeceğiz. Bizim için önemli olan isimden, logodan öte gerçekten bu ilkelerdir. İlkesel yaklaşımdır. Bir kişi kültü, bir lider kültü yaratarak o kişi varsa Türkiye vardır. O kişi yoksa Türkiye yoktur felakete sürüklenir gibi bir bencilce, egoizme bulaşmış bir ruh haliyle bu kampanyayı yürütmeyeceğiz. Zaten bu anlayışa karşı biz aday olduk. Bir logomuz olacak, kampanya tanıtım logosu ama çokta kampanyayı logomuz üzerine oturtmayacağız. O da kampanyanın bir parçası olarak tanıtılacak” değerlendirmesinde bulundu. / anf

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER