Demirtaş'ın Meclis'e bağlanma talebi reddedildi

Demirtaş'ın Meclis'e SEGBİS'le bağlanma dilekçesine 1 ay sonra yanıt verildi. Meclis Başkanı Demirtaş'ın dilekçesini kabul etmedi.

Demirtaş'ın Meclis'e bağlanma talebi reddedildi
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden partisinin haftalık grup toplantılarına katılma talebi reddedildi.

Temmuz ayında kendisinin ve tutuklu tüm HDP’li vekillerinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla grup toplantılarına katılması için Meclis Başkanlığı’na başvuruda bulunan Demirtaş’ın bu talebine yanıt bir ay sonra geldi. HDP’ye ulaştırılan ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın imzasını taşıyan yanıtta, Demirtaş’ın talebi kabul edilmedi.

Demirtaş, başvuru dilekçesinde kendisinin ve diğer milletvekili arkadaşlarının “yasa dışı” bir şekilde tutuklu bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetmişti: “Ancak Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesindeki tutukluluk itiraz dosyama sunduğu savunmada, tutukluluğumuzun yasama faaliyetlerimize katılmada herhangi bir engel teşkil etmediğini belirtmiştir. Parlamentonun üçüncü büyük partisi olan Halkların Demokratik Partisi’nin Eş Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak, TBMM’de yasama ve denetleme faaliyetlerinin bir parçası olan grup toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp Meclis Grubuma hitap etmek istiyorum. Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum” (DHA)

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER