Doğu Masası Hakkari'de: İnsanca ve hakça düzen kuracağız

CHP'nin 'Doğu Masası', Van, Hakkâri ve Erzurum’u kapsayan 4 günlük ziyareti kapsamında Hakkari’de üye katılım töreni düzenledi. Partiye katılan 600 kişinin yüzde 70’i AK Parti’den ayrılanlar.

Doğu Masası Hakkari'de: İnsanca ve hakça düzen kuracağız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde parti teşkilatlarını güçlendirmek, oy oranını arttırmak amacıyla kurduğu Doğu Masası dört günlük programının ikinci gününde Hakkari’ye geldi.

Üye katılım töreni düzenleyen CHP’ye son aylarda yürütülen çalışmalar kapsamında Hakkari’de 600 kişi üye oldu. Katılım töreninde 600 kişiden 10 kişiye sembolik rozet takıldı. İl yöneticileri katılanların yüzde 70'inin eski AK Partili olduğunu söyledi.

‘İNSANCA VE HAKÇA DÜZEN KAYYIMLARIN OLMAMASI DEMEK’

Hakkari’de düzenlenen törende konuşan CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “İnsanca ve hakça bir düzen kuracağız” dedi, bunu şu sözlerle açıkladı:

“İnsanca hakça düzen kayyımların olmaması demek. Vatandaşın vermiş olduğu oy neyse o oyun sandıktan aynen çıkması ve o çıkan millet iradesinin aynen yansıması demek. Türkiye’nin farklı yerlerinde, belediye başkanını, meclis üyesini seçmesine rağmen ona mazbata verilmeyip yerine kayyım atanmasının son bulması demek. Bizim insanca, hakça düzenimiz herkesin hak ettiği şekilde yaşayabilmesi demek. Çoluğunu çocuğunu okutabilmesi demek. Tarlasını ektikten sonra ‘Acaba bu sene benim ektiğim ürün para kazandırır mı? Yoksa tekrardan seneye ekebilir miyim’ sorularıyla muhatap olmaması demek.”

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ALTILI MASA’DA’

Hakkari’de il başkanıyla sohbet ettiği sırada etin kilosunun 120 lira olduğunu öğrendiğini belirten, bu duruma, “Bugün fiyatlar öyle bir noktaya geldi ki meraları olan Hakkari’de bile et 120 liraya geldi. Bu hayat pahalılığının, enflasyonun ortadan kalkması demek insanca, hakça bir düzen” ifadeleriyle tepki gösteren Salıcı, konuşmasında Altılı Masa iş birliği ve amaçlarına değindi. Salıcı şunları söyledi:

“Altı siyasi parti bir araya geldik. Farklı siyasi geleneklerden altı siyasi parti, altı genel başkan, altı farklı program bir araya geldik. Türkiye’nin bu gidişatına dur demek için bir masa oluşturduk. O masa Türkiye’yi ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ ile tanıştıracak, Türkiye’yi çok daha iyi bir noktaya taşıyacak. Senin verdiğin oy neyse o oyun parlamentoya aynen yansımasını sağlayacak bir masa. Dolayısıyla Türkiye’nin geleceği ‘Altılı Masa’da. Eminim, altılı masa oturacak bir karar verecek. Cumhurbaşkanı adayımız kim olacak? Bununla ilgili bir karar verecekler, verdikleri o karardan çıkan kişi kimse o Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı olacak."

‘TAYYİP BEY YORULDU’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorulduğunu, dinlenmeye ve torunlarıyla vakit geçirmeye ihtiyacının olduğunu söyleyen Salıcı, “Tayyip Bey’in etrafında çöreklenen zevat Türkiye’yi kötü bir noktaya doğru çekiyor. Onların da emekli olmaya ihtiyacı var. Bizim öyle beş on maaş alan danışmanlara ihtiyacımız yok. Türkiye’nin sorunlarını biliyoruz. Türkiye’nin sorunlarını çözecek kadrolar CHP’de var. Bizim Saray’dan öğrenecek bir şeyimiz yok, sizden öğrenecek şeylerimiz var. Halktan öğrenmeye ihtiyacımız var” dedi.

Salıcı konuşmasında özellikle ekonomik sorunlar başta olmak üzere bazı çözüm önerilerine de yer verdiği konuşmasında özetle şunları söyledi:

SINIR TİCARETİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ: Hakkâri sınırda bir ilimiz. Van da öyle. Sınır ticaretinin güçlendirilmesine ihtiyaç, önünün açılmasına, teşvik edilmesine ihtiyaç var. Biz bunu yapacağız. Van için de Hakkâri için de diğer illerimiz için de yapacağız. Sınır ticaretinin olduğu şehirlerimize katkı getireceğini biliyoruz. Güvenlik gerekçesiyle boşaltılan köylerimiz var. Türkiye’de bizim artık huzuru tesis etmemiz gerekiyor. Türkiye’de çatışmalı ortamın sona ermesini sağlamamız gerekiyor. Terörü bitirmemiz gerekiyor. Türkiye’yi huzur içinde bir ülke haline getirdikten sonra da köyüne huzur içinde dönmek isteyen yurttaşlarımızın tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor.

BU DÜZENİ DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ: Biz bu düzeni değiştireceğiz. Bu düzenin sahipleri var. Bu düzen değişmesin isteyenler var. Kim onlar? Bu düzenden nemalananlar, beslenenler. Beşli çetenin mensupları, oradaki Türkiye’nin kaynaklarını çar çur eden, devletin kesesinden döviz üzerinden her ay düzenli gelir elde edenler bu düzenin değişmesini isterler mi? İstemezler. Onlar istiyorlar ki bu düzen değişmesin. Bu saraydan beş on maaş alan danışmanlar bu düzen değişsin isterler mi? Hakça düzen kurulsun istemezler çünkü onlar beş on yerden aldıkları maaşlarını kaybedecekler. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, Türk’üyle Kürt’üyle, Arap’ıyla Çerkes’iyle her renkten, her kökenden bu ülkenin vatandaşımızla beraber bu düzeni değiştirmek zorundayız. Bu düzenin değişmesi Türkiye’nin geleceği için yapılması gereken bir iş.

ZOR OLAN ORTAKLAŞMAK: Altılı Masa onun için bir araya geldi. Ayrı partileriz ama kıymetli olan şey ortaklıklarımızı öne çıkarmak. Ayrışmak istersek ayrışacak çok şey bulunur. Zor olan ortaklaşmak. Zor olan bir araya gelmek, Türkiye’nin geleceği için fedakârlık yapmak. Zor olan bu ve Cumhuriyet Halk Partisi de Türkiye’nin demokrasisine sahip çıkan, fedakârlık yapan bir siyasi parti. Biz bu mücadeleyi hep beraber vereceğiz.

DAHA NEREYE GİTMEMİZİ İSTİYORSUN TAYYİP BEY?: Bize bir zamanlar Tayyip Bey, ‘Türkiye’nin şu bölgelerine gidemiyorsunuz’ diyordu. ‘Hakkari’ye Van’a gidemiyorsunuz’ diyordu. Tayyip Bey daha nereye gitmemizi istiyorsunuz? Aha geldik sınıra. Bundan sonrası ya İran ya Irak. Daha nereye gitmemizi istiyorsun Tayyip Bey? De ki ‘şuraya gidin’ biz oraya gideceğiz. Orada da vatandaşlarımızı bir araya getireceğiz. Biz daha sık geleceğiz. Geçen yıl da geldik. Birbirimizle daha sık buluşacağız. Hakkari’nin sorunlarını Hakkari’den CHP’li bir milletvekilimiz olmamasına rağmen Meclis’te sizin adınıza savunmaya devam edeceğiz.

TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİNDEN, BERABERLİĞİNDEN YANAYIZ: Senin inancın, senin siyasi anlayışın, senin neyin varsa başımızın üstüne. Biz beraberiz. Benim olan her şey senin, senin olan her şey hepimizin. Biz bu anlayışla bu mücadeleye devam edeceğiz. Bu ülkeyi ayrıştırmaya çalışanlarla, bu ülkeyi parçalamaya çalışanlara, birbirimize kötü gözle bakmamızı sağlamaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Biz Türkiye’nin birliğinden beraberliğinden yanayız. Aynı zamanda birlik beraberlik içinde yaşayan Türkiye’nin adaletle birlikte yaşamasını istiyoruz. Demokrasiyle beraber yaşamasını istiyoruz. Huzur içinde yaşamasını istiyoruz.

O SANDIK BURAYA GELECEK: Bu mücadelenin sonunda biz başarıya ulaşacağız. Çok uzak değil. İster zamanında yapsınlar, ister baskın yapsınlar, ister erken yapsınlar o sandık buraya gelecek. O sandık buraya geldiği zaman biz sandıkların hepsine sahip çıkacağız. Sandığa giren oy neyse onun çıkması için, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne verilen oy varsa onun da aynen çıkması için, şeffaflık, adalet için elimizden geleni yapacağız. Ama ben biliyorum. İktidara bazı yerlerde sarı kart bazı yerlerde kırmızı kart çıkacak. Tayyip Bey’i emekli etmeye var mısınız? Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kendisine çeki düzen vermesi için, o şanlı muhalefet görevini almaya göndereceğiz. Muhalefet olmak da şanlı bir görev. Biz de Türkiye’nin aydınlık geleceğini hep beraber kuracağız.

Nergis Demirkaya / Duvar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER