Erdoğan: Adıyaman'da toplam 64 bin 811 konutun inşasını planladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Adıyaman Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma ve Adıyaman Hastane Farklı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’ne canlı bağlantı yoluyla katıldı.

Erdoğan: Adıyaman'da toplam 64 bin 811 konutun inşasını planladık

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

"Yangında can kaybı olmaması için tüm tedbirler alındı"

"Dünden beri yangınla mücadele eden Çanakkaleli ve Bursalı vatandaşlarıma geçmiş olsun diyorum. 800'ü ormanlık olmak üzere 1500 hektarın etkilendiği yangında can kaybı olmaması için tüm tedbirler alındı. Ülkemizdeki yangınların yüzde 90'ından fazlası maalesef insan kaynaklı oluyor. Vatandaşlarımı daha dikkatli olmaya çağırıyorum. Türkiye'nin başına gelen sıkıntılı durumu ellerini ovuşturarak izleyenleri milletimizin vicdanına emanet ediyorum.

"Gözümüz ve kulağımız hep deprem bölgesinde"

Depremin üzerinden 200 gün geçmesine rağmen canımız halen yanıyor. Yaşadığımız felaket ne kadar büyükse yaraları sarma gücümüz de o kadar büyüktür. Devletimizin ve milletimizin tüm imkanlarını deprem bölgemizin yeniden inşası ve yardımlar için harekete geçirdik. Gözümüz ve kulağımız hep deprem bölgesinde oldu. Seçimlerden zaferle çıkıp hükümetimizi kurduktan sonra çalışmalarımızı daha da hızlandırdık.

6 kabine toplantımızda ana gündem maddesi ekonomiyle beraber deprem bölgesiydi. Depremin izlerini ortadan kaldırıyor ve canla başla çalışıyoruz. Depremde toprağa verdiğimiz 50 bini aşkın canımızın acısını unutmadık, unutmayacağız.

Bir önceki kabine toplantısında söz verdiğimiz üzere 15 Ağustos itibariyle çadırlarda kalan hak sahibi kardeşlerimizin konteynerlere yerleşmesini sağladık. Kira ve taşınma yardımlarından diğer destek ve hizmetlerimize kadar ihtiyaç duydukları her konuda afetzedelerimizin yanındayız.

Birileri depremzedelerimize hakaret ederken, biz farklı projeleri devreye alıyoruz. Yerinde dönüşüm bunlardan birisidir. Günden güne başvuru sayısı artıyor. Önceki hafta Kahramanmaraş'ta 9 bin 74 konut ile 231 iş yerinin temel atma törenini gerçekleştirdik. Bugün de Adıyaman'ın ihya ve inşasına katkı sunuyoruz.

"Toplam 64 bin 811 konutun inşasını planladık"

6 Şubat'ta en çok zarar gören İllerden bir tanesi de Adıyaman'dı. 6 bin 811 konut kullanılmaz hale geldi. Yıkılan yerine daha iyisini yapacağız demiştik. Bu kapsamdan toplam 64 bin 811 konutun inşasını planladık. Toplam 33 bin 366 bağımsız bölümün inşası sürüyor. Ulaşım altyapısıyla ilgili ihtiyaçları da gideriyoruz. 8 karayolu projemizde çalışmalar devam ediyor. Bugün bu projelerin en önemlilerinden biri olan projeyi açıyoruz.

Temeli atılan konutların THY'nin bağışı olup, Emlak Konut ile inşa edilecek. Baykar'ın bağışı ile 349 konutun inşasına başlıyoruz. Yerinde dönüşüm projemiz kapsamında 14 binanın temelini bugün atıyoruz. Konutlarımız sıfır atık uyumlu, güvenli ve iklim dostu olarak inşa edilecek. Vatandaşlarımız gönül huzuruyla evlerinde oturacak. Bu imtihanda alnımızın akıyla çıkacağız. Buradan bir kez daha spor kulüplerimize ve şirketlerimize depremzedeler için harekete geçmesi için çağrı yapıyorum. Gelin bu ağır yükü beraber kaldıralım. Temelini attığımız konut ve işyerlerinin ve kavşağın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Devletimiz milletimiz ile sırt sırta vererek canla başla çalışıyor. İnsanımızı oyunun rengine, meşrep ve kökenine göre ayıran fitne tüccarlarına aldırmadan 85 milyon birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri aşacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER