'Hamile kalamıyorsanız dişçiye gidin'

Helsinki Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar gebelik ve diş sağlığı arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı.

'Hamile kalamıyorsanız dişçiye gidin'
Diş problemi ve kısırlık arasındaki bağlantı Helsinki Üniversitesinde yapılan araştırmayla da kanıtlandı. Araştırmacılar 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı, gebe kalmaya çalışan 256 kadını çalışmaya dahil ettiler. Ağız - diş ve jinekolojik muayeneleri yapıldı.12 ay boyunca gebelik durumu takibe alındı. Bir yıl sonunda gebe kalamayan kadınların tükrüğünde en sık saptanan bakteri P. Gingivalis’ti. Gebe kalma oranı, diş eti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlarda dört kat daha fazlaydı.


P. Gingivalis bakterisinin yumurtlamayı ve embriyonun implantasyonunu önlediğini belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, konuyla ilgili şu bilgileri verdi.

EMBRİYONUN TUTUNMASINA ENGEL OLUYOR

“Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar diş etlerine dikkat etmeli ve düzenli olarak kontrol ettirmeli. Diş eti enfeksiyonuna sebep olan bakteriler gebe kalma sürecini uzatıyorlar. Dişeti hastalığına neden olan bu

P. Gingivalis adlı bakteri tükrükte bulunuyor ve bir yıl içindeki gebelik şansını 3 kat azaltıyor. Bu bakteri hem diş etlerini hem de altında bulunan kemik dokusunu enfekte ederek gebe kalma olasılığını dört misli azaltıyor. Dişeti ve çene kemiği enfeksiyonları vücutta inflamasyona neden olarak ovulasyona (yumurtlama) ve embriyonun tutunmasına engel oluyor.

KISIRLIK YAPIYOR

Peridontal enfeksiyonlar kısırlığa katkıda bulunan sebeplerden biri. Bu bakteriler, dişeti enfeksiyonu klinik olarak belirti vermeden önce bile sistemik etkisini gösterebilir. Bu nedenle çocuk düşünen kadınlar ağız sağlığına özen göstererek düzenli kontrollerini ihmal etmemeliler.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER