HDP'den diyalog atağı: 4 partiden randevu istendi

Muhalefet partileri arasındaki ziyaret trafiğine HDP de katılıyor. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar; CHP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nden randevu talep etti. İlk görüşmenin Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile gerçekleşmesi bekleniyor. Ziyaretlerde eş başkanların demokratikleşme, özgürlükler ve adalet konularında partilerinin çözüm önerilerini sunması bekleniyor.

HDP'den diyalog atağı: 4 partiden randevu istendi

Muhalefet partileri arasında “diyalog” ve güncel gelişmelerle ilgili “müzakere” amaçlı ziyaretleri HDP de yapma kararı aldı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden randevu talep etti. Ziyaretlerin gelecek hafta başlaması bekleniyor.

MİLLET İTTİFAKI’NDAN YENİ PARTİLERE ZİYARETLER

Millet İttifakı partileri CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti arasında 2018 yılından bu yana çeşitli vesilelerle bir dizi görüşme gerçekleştiriliyor. 4 parti arasında yapılan bu ziyaretler DEVA ve Gelecek partilerinin kurulması ile daha da arttı. İlk olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener aynı mahallede genel merkez binalarını açan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’ne “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Akşener’in ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da iki partiyi ziyaret ederek “Hayırlı olsun” dileğinde bulundu.

GELECEK PARTİSİ’NDEN PARLAMENTER SİSTEM TURU

Bu arada 2020 yılı Kasım ayında büyük kongresini yapan Gelecek Partisi, “Tam Demokrasi için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” modeli hazırladı. Davutoğlu kamuoyunun tartışmasına sundukları çalışmayı diğer siyasi partilere de götürmek için hepsinden randevu talep etti. MHP görüşmeyi reddederken AK Parti ise randevu talebini cevapsız bıraktı. Davutoğlu parlamenter sistem önerisini CHP, İYİ Parti’ye giderek genel başkanlara anlattı. Gelecek Partisi’nin HDP’ye de bu kapsamda bir ziyaret yapması bekleniyor.

DİYALOG ZEMİNİNİ GÜÇLENDİRME ZİYARETLERİ

Muhalefet partileri arasındaki bu temas trafiği, siyasi partiler arası “diyalog” sağlamak ve güncel gelişmelerle ilgili “müzakere” olarak değerlendiriliyor. Ayrıca önümüzdeki seçimlerde olası ittifaklar için “diyalog zemini oluşturma” amacı taşıdığı ifade ediliyor. Görüşmeleri gerçekleştiren parti temsilcileri söz konusu temasların siyasetin dilini de yumuşattığına dikkat çekiyor.

İLK ZİYARET SAADET PARTİSİ’NE: DEMOKRATİKLEŞME ÖNERİLERİNİ PAYLAŞACAKLAR

Millet İttifakı dışında yer alan ancak yerel seçimlerde “AK Parti’ye kaybettirmek” stratejisi kapsamında birçok ilde aday çıkarmayarak muhalefet adaylarının kazanmasına destek olan HDP de benzer bir görüşme trafiği için adım attı. Edinilen bilgiye göre güncel gelişmeleri değerlendirmek, başta ekonomi olmak üzere iç ve dış gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak, ayrıca başta demokratikleşme, özgürlükler ve adalet olmak üzere HDP'nin bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerini  sunmak için CHP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nden randevu talep edildi. 

Randevu talebine ilk yanıt da Saadet Partisi’nden geldi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın beraberinde bir heyetle 1 Şubat 2021 Pazartesi günü Saadet Partisi genel merkezine giderek Genel Başkan Temel Karamollaoğlu ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Daha sonra randevu talebine gelen yanıtlara göre diğer partiler ziyaret edilecek.

3 PARTİDEN RANDEVU İSTENMEDİ

Edinilen bilgiye göre HDP; AK Parti, MHP ve İYİ Parti’den randevu talebinde bulunmadı. Bunun nedeni olarak 3 partinin HDP’ye dönük olumsuz politik tutum ve söylemleri gösterildi. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER