Karamollaoğlu: Tayyip Bey'in tekrar aday olabilmesi Meclis'in kararıyla olur

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, seçim kanununda yapılan değişiklikle birlikte koalisyon olarak seçime girmenin eski önemi kalmadığını belirtti.

Karamollaoğlu: Tayyip Bey'in tekrar aday olabilmesi Meclis'in kararıyla olur

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iki günlük program kapsamında Bursa'ya gitti.

DHA'nın haberine göre, Karamollaoğlu, Bursa Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. Burada hemşerileriyle bir araya gelen Karamollaoğlu, dernek üyeleriyle sohbet etti.

'BAHÇELİ'Yİ DAHA ÇOK ETKİLEDİ'

Dernek üyelerinden birinin 'seçime koalisyon olarak mı gireceksiniz' sorusuna cevap veren Temel Karamollaoğlu, "Koalisyon diye bir şey yok artık aslında. Yani Altılı Masa benim kanaatim devam eder. Ama Altılı Masa'nın eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı. Seçim kanununda değişiklik yapılınca yani beraber olmanın getirdiği ekstradan bir avantaj vardı, o kalktı.

Onun kalkması aslında bizi de etkiler, fakat Bahçeli'yi daha çok etkiledi. Yani onun oyları yüzde 6'ya düşünce milletvekili çıkaramama ihtimali çıktı ortaya şimdi. Ne olacak, bakalım," dedi.

'SEÇMEN CUMHURBAŞKANINA, AK PARTİ'DEN DAHA BAĞLI'

Ziyaret sırasında gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, seçimler öncesi AK Parti'de tereddüt ve endişenin olduğunu söyleyerek, "Yani gözüken o ki AK Parti oylarında ciddi bir düşüş var. Bu her yerde görülüyor. Ama bu ne manaya geliyor? Ne kadar olacak?

Ortaya konan tablo biraz fazla gibi gözüküyor düşüşün. Cumhurbaşkanlığında öbürü kadar değil. Yani Tayyip Bey'in şahsına müteveccih, seçmen biraz daha tutarlı oraya bağlı gibi gözüküyor ama partiye gelince aynı seviyede değil destek" ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN'IN TEKRAR ADAY OLABİLMESİ MECLİS'İN KARARIYLA OLUR'

Seçimlere yaklaşık 10 ay kaldığını belirten Temel Karamollaoğlu, "Bir seneden daha kısa bir zaman. Ancak seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda tek yetkili kişi Cumhurbaşkanı olduğu için bir tahminde bulunmak kolay değil. Tayyip Bey eğer seçimlerin daha önce yapılmasını uygun görürse kendisi için kararı alır, kimse de mani olamaz. Ancak kendisinin tekrar aday olabilmesi Meclis'in kararıyla olur. Bugünkü Anayasa'ya göre üçüncü dönem olmuş olacak. Bu noktada bir düşüncesi var mı bilmiyoruz.

Yalnız eğer öyle bir düşüncesi varsa kendisi büyük ihtimalle başka birisini de aday gösterebilir. Ama ben bunu biraz zayıf bir ihtimal diye görüyorum. Bu noktada muhalefette bulunan şu anda 6 partinin bir araya gelip bu konuları görüşmesi bir bakıma seçimlere müşterek bir hazırlık içinde olmalarını önemsiyorum. Ümit ederim ki bu hazırlıklar müspet bir istikamette gelişir, normal kanuni prosedürün dışında bir yola girmez Türkiye. Bundan dolayı da bizim yani biraz daha dikkatli olmamıza, bu seçimlerin huzur ve barış içinde yapılmasını sağlamaya ihtiyacımız var," ifadelerini kullandı.

'SEÇİM TARİHİ BELLİ OLMADAN ADAYLAR BELİRLENMEZ'

Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için ısrar edildiğine dikkat çeken Karamollaoğlu, "Yani hiçbir yerde seçim tarihi belli olmadan adaylar belirlenmez. Bu genel kuraldır. Onun için seçim tarihi belirlendi mi, en az üç ay var demektir seçime. O zaman da süratle bir karar verilir. Ve o karara göre de icraat yapılır diye ümit ediyorum" dedi.

'KOALİSYONLAR SEÇİMLERDEN SONRA YAPILIR'

Altılı Masa'nın üyelerinden birisinin de Saadet Partisi olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, "Hasbelkader son toplantı bizim ev sahipliğimizde önümüzdeki pazar günü yapılacak. Yani uyum içinde bugüne kadar bir çalışma yapıldı. Bundan sonra da bu çalışmaların nasıl olacağına dair birkaç adımın daha atılmasına ihtiyaç var kanaatindeyim.

Koalisyonlar seçimden sonra yapılır. Ama bu sefer Cumhurbaşkanlığı seçimi esas olduğu için Cumhurbaşkanlığından bir kişi desteklenecekse onunla kim aday olacaksa bir mutabakat sağlanması gerekir ki, herkes o mutabakata göre politikalarını belirlesin. Onu da önümüzdeki birkaç ay zarfında görürüz diye ümit ediyorum" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER