Kılıçdaroğlu: Hukuk devletiyseniz Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacaksınız

AİHM kararını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili olarak “Siz hukuk devleti misiniz? Evet ise o zaman bırakacaksınız” dedi.

Kılıçdaroğlu: Hukuk devletiyseniz Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacaksınız

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı Habertürk canlı yayınında, gezi olaylarında tutuklananların yanı sıra Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

"HDP'yi düşmanlaştırıyorlar"

“Biz AK Parti, MHP ve HDP ile de görüşürüz” diyen Kılıçdaroğlu, “Biz bütün partilerle ilişki sürdürürüz. Bugün parlamentoda bugünkü koşullar dahil bütün partilerle görüşen tek parti biziz. AK Parti ile de MHP ile de HDP ile de görüşürüz. HDP'yi düşmanlaştırıyorlar. Sen düşmanlaştırırsan ikili oynuyorsun. HDP'nin başkanvekili parlamentoyu yönetiyor. Siz hukuk içinde hareket etmek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

"AİHM kararı var"

AİHM kararlarına herkesin uymak zorunda olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu şunları belirtti:

“Bir kişinin hapisten çıkması için kanun çıkması lazım değil mi? Kanun çıkmadan hangi yetkiyle 'Ben seni serbest bırakacağım' derim. Bir haksızlık varsa, siyasi görüşüne bakmaksızın 'Burada hata var giderilmesi lazım' derim. Gezi olaylarında içeride olanlar, ne günahı var bunların? Osman Kavala neden? Selahattin Demirtaş neden? Hiçbirisi terörden ötürü mahkum olmadı, yalan söylüyorlar millete. Halka doğruları söyleyeceksiniz. Bir insanı eleştirebilirsiniz, buna kimse bir şey diyemez. Haklı ise kendime çeki düzen veririm. AİHM kararı var. Anayasa'ya koymuşsunuz, 'Herkes uymak zorunda' diye. Siz hukuk devleti misiniz? Evet ise o zaman bırakacaksınız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER