Kılıçdaroğlu: KHK'liler dönsün, askeri hastaneler açılsın, kredi borçları ertelensin...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi parti liderlerine 13 maddeden oluşan korona virüsüyle mücadele önerilerini yolladı: "Askeri hastaneler yeniden açılmalı, kredi kartı ve kredi borçları faizsiz ertelenmeli, mağdur işçilerin ücretleri işsizlik fonundan karşılanmalı, esnafın kira harcaması karşılanmalı, KOBİ'lere sicil affı çıkarılmalı, her yoksul aileye 2 bin TL gelir sağlanmalı..."

Kılıçdaroğlu: KHK'liler dönsün, askeri hastaneler açılsın, kredi borçları ertelensin...
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, korona virüsüyle mücadele için 13 öneri sıraladı. Kılıçdaroğlu, siyasi parti liderlerine gönderdiği mektupta, kredi borçlarının ertelenmesi, esnaf kiralarının karşılanması, askeri hastanelerin yeniden açılması, işçilerin ücretlerinin işsizlik fonundan karşılanması gibi öneriler sıraladı.

 

İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile AKP, MHP, HDP, Türkiye İşçi Partisi, BBP, Vatan Partisi, DSP, SOL Parti, EMEP, TKP, BTP, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi genel başkanlarına mektup gönderen Kılıçdaroğlu, “Bilineceği üzere bu salgın, gerekli önlemlerin alınmaması halinde ekonomik ve sosyal hayatımız üzerinde yıkıcı etkiler yaratma potansiyeli taşımaktadır. Yaşadığımız bu zor günleri, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde ve güçlü bir toplumsal dayanışma ile aşacağımıza inanıyorum” dedi.

‘EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY TOPLANMALI’

Kılıçdaroğlu, salgınla mücadele etmek ve çözüm yolları üretmek üzere CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun koordinasyonunda üç ayrı komisyon oluşturduğunu hatırlatarak, ‘Birlikte Başaracağız’ başlığını taşıyan ‘Covid-19 Mücadele Programı’nı şöyle açıkladı:

5 Şubat 2009 tarihinden bu yana toplanmayan ve bir Anayasal kurum olan “Ekonomik ve Sosyal Konsey” ivedilikle toplanmalı… Bu süreçte Konsey çalışmalarını belli aralıklarla sürdürmeli. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, DİSK gibi… Kimse dışlanmamalı.
Sağlık kuruluşlarının ve sağlık personelinin tıbbi ve konaklama ihtiyaçları öncelik ve ivedilikle karşılanmalı.
Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmeli, ayrıca KHK ile görevlerine son verilen ve haklarında kesin hüküm bulunmayan sağlık elemanları yeniden görevlerine iade edilmeli.
Hem salgınla mücadele hem de milli güvenlik açısından hayati öneme sahip askeri hastaneler süratle yeniden açılmalı.
Salgınla mücadelede merkezi yönetimle belediyelerin eşgüdüm içinde çalışmalarına azami dikkat edilmeli. İktidar partisinden olmayan belediyelerin, sorunu aşmak için gösterdikleri çabalar engellenmemeli. Bu bağlamda;

‘BELEDİYELERDEN BİR YIL KESİNTİ YAPILMASIN’

a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankasınca belediyelere yapılan ödemelerden bir yıl süreyle herhangi bir kesinti yapılmamalı, belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.
b. Belediyelere ve dağıtım şirketlerine ödenemeyen elektrik, su, doğalgaz faturaları nedeniyle borçlu konutların elektriği, suyu ve doğalgazı kesilmemeli ve faiz işletilmemeli.
Cumhurbaşkanlığı veya Bakanlık kararlarıyla geçici olarak kapatılan işyerlerinde;
a. Esnafın kira harcamaları (AVM’ler hariç) Maliye ve Hazine Bakanlığınca karşılanmalı.
b. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin ücretleri ( kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar hariç ) asgari ücret üzerinden ve işyeri kapalı kaldığı sürece İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmalı.
c. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin kredi kartı ya da tüketici kredisi borçları bankalar tarafından üç ay süreyle faizsiz ertelenmeli.
Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak, bir yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.

‘ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR’

Milli Eğitim Bakanlığınca okulların zorunlu olarak tatil edilmesi nedeniyle sayıları 100.000’i bulan ücretli öğretmenler ile Halk Eğitimde görev yapan ve sayıları 90.000’i bulan kursiyer öğretmenler, ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedilikle bir yasal düzenleme yapılmalı.
Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankalardan kredi kullanabilmeleri için TBMM’nden süratle bir “sicil affı” yasası çıkarılmalı.
Salgından en fazla etkilenecek turizm, eğlence, konaklama ve ulaştırma gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı. “Turizm Tanıtma Fonu” ve “Konaklama Vergisi” getiren yasa yürürlükten kaldırılmalı.
Bu süreçte; yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, bunların ödeyemedikleri faturaları düşünmemeleri için süratle bir “Aile Yardımları Sigortası” yasası çıkarılmalı, her yoksul aileye asgari 2.000 TL’lik gelir güvencesi sağlanmalı.

Bu süreçte kendi sağlıklarını tehlikeye atarak, günün 24 saati çalışan sağlık personeline kriz süresince her ay iki maaş tutarında ödeme yapılmalı. Ayrıca sağlık personelinin uzun süredir beklediği “sağlıkta şiddeti önleme yasası” da ivedilikle çıkarılmalı.
Kamu özel işbirliğiyle yaptırılan yol, tünel, köprü, şehir hastaneleri ve havaalanlarının müteahhitlerine bütçeden yapılan Hazine garantili ödemeler bir yıl süreyle ertelenmeli ve garantiler Türk Lirasına çevrilmeli.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER