Kızılay yardım parasıyla cip almış

Dünya Gıda Programı tarafından ‘yabancılara yardım’ amacıyla gönderilen 3,7 milyon lirayla Kızılay yönetiminin 10 adet cip aldığı ortaya çıktı. Yönetim Kurulu kararında, "Kırsal alanlara kolay erişimi sağlayacak türde arazi araçlarının satın alınması uygun görüldü" denildi.

Kızılay yardım parasıyla cip almış
Kızılay’a ilişkin tartışmalı gelişmeler bitmek bilmiyor. Yolsuzluk iddiaları ve yüksek maaş zamları eleştirilerinin ardından bu kez de mülteciler için gönderilen parayla lüks araçlar satın alındı. Yabancılara Yönelik Sosyal Uyuma Yardım (SUY) Programı Projesi kapsamında Kızılay’a gönderilen 3 milyon 700 bin TL ile ikisi ultra lüks olmak üzere toplam 10 adet 4×4 jip alındığı belirlendi.


Birgün’den İsmail Arı‘nın haberine göre söz konusu para, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından ‘mağdur durumda olan yabancıların temel ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılamalarına destek sağlanması’ amacıyla gönderildi.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık başkanlığında 21 Mayıs 2018 tarihinde toplanan yönetim kurulunda ‘acil alımlar’ yöntemiyle yardım için gönderilen para araç alımına kullanıldı. Yönetim Kurulu kararında acele alımın “WFP ile yürütülen SUY (Sosyal Uyum Yardımı) projesine ait ESSN-1 bütçesinden karşılanabilmesi ve ESSN- 1 bütçesi için kalan sürenin kısıtlı olması” nedenleri ile yapıldığı belirtilerek paranın iade edilmemesi için lüks araç alımı yapıldığı anlaşıldı.

Yönetim Kurulu kararında, lüks araçlarla kırsal alanlara kolay erişim sağlanacağı belirtilerek “Dünya Gıda Programı (WFP) ile yapılan 2018 yılı bütçe görüşmeleri neticesinde; proje kapsamında kullanılmak üzere yaklaşık 3 milyon 700 bin TL’lik araç alımı için bütçe ayrılmıştır. 2018 SUY projesi faaliyetleri kapsamında bahsi geçen faaliyetler için kullanılacak ve kırsal alanlara kolay erişimi sağlayacak türde 4×4 arazi araçlarının satın alınması uygun görülmüştür” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER