'Mülteciler araçsallaştırılıyor, amaç demografik yapıyı değiştirmek'

HDP Sözcüs Bilgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz” sözleriyle ilgili, mültecilerin araçsallaştırılarak, “demografik yapının değiştirilmek istenmesi amaçlanmaktadır” dedi.

'Mülteciler araçsallaştırılıyor, amaç demografik yapıyı değiştirmek'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz,sözlerini ilgili Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) değerlendirdi.

Erdoğan’ın başından beri mültecileri bir dış politika aracı olarak kullandığını belirten Bilgen, “Avrupa’yı bununla tehdit etmeyi ve başka taleplerini elde etmeyi alışkanlık haline getirdi. Şimdi de aynı tehdit aracını iç politika da kullanmaya çalışıyor” dedi.

“Mülteciler araçlaştırılıyor”

AK Parti’nin sığınmacılarla ülke içerisinde demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığını belirten Bilgen şunları ifade etti:

“Demografik planlamalar ve siyasi hesaplar için mültecileri araçlaştırılıyor. Oysa mülteci hakları insan haklarının bir parçasıdır. Mültecilere yapılacak en büyük iyilik kendi ülkelerine dönebilecekleri barış ortamının Suriye de bir an önce sağlanmasına katkı sunmaktan geçer.

“Mültecilere yönelik dışlanma, ayrımcılık ve nefret suçu asla kabul edilebilir değil. Ama mültecilerin başka amaçlar için araçlaştırılması da hem mültecilere hem de bu topraklar da yaşayan halklara yönelik bir planlamanın parçasıdır.”

“Toplumu kontrol altına almaya dönük”

Demografik nüfus hareketleriyle toplumsal kontrolü ve denetimi devam etme arayışı olduğunu ifade eden Bilgen, devamında şunları söyledi:

“Bu mühendislik hesapları toplumun sosyolojisini kontrol altına almaya dönüktür. Alevilerin yoğun yaşadığı yerlere Sünnileri yerleştirmek, Kürtlerin yoğun olduğu yerlere Arap yerleştirmek, böylece toplumda yeni bir kontrol mekanizması oluşturmak tarih boyunca denenmiş ve acı bedelleri olmuş uygulamalardır.

“Bu yöntemle yeni seçmen ihdas etmeye kalmak, küçük nüfuslu yerlere yerleştirilecek bir grup yeni seçmen aracılığıyla oranın yerel yönetimlerini kontrol altına almak, oranın milletvekili tercih seçimleriyle oynamaya çalışmak, mağdur insanların üzerinden sokaklarından yerlerinden ayrılmak zorunda kalmış insanlar üzerinden, siyasal hesaplar, iktidar hesapları yapmaktır.

“Bunlar doğru hesaplar değil, bunlar ne Kürt sorunun çözümüne katkı sunar ne de Alevilerdeki kaygıyı ve endişenin giderilmesini azaltmayacaktır.

“Ucuz iş gücü olarak görülecek”

“Mülteciler ucuz iş gücü olarak görülecektir. Mültecilere oy deposu olarak bakılması mültecileri hedef haline getirecektir. Burada insanların ulusal sınırlarla hak ve özgürlüklerinin ayrımcı biçimde dizayn edilmesini asla doğru bulmuyoruz. Ama Türkiye şimdiye kadar coğrafi çekinceyi bile kaldırmadı.

“Suriye’den gelenlere mülteci statüsü bile verilmedi. Bunlar geçici sığınmacıdır. Dolayısıyla mülteci haklarını bile çok görenlerin şimdi vatandaşlık hakkından söz etmesi garip bir durum. Eğer bir adım atılacaksa ilk yapılması gereken mülteci haklarını dünya standartlarında Suriyelilere tanımaktır.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER