Özel: 'Soma'da işçiler burun buruna çalıştırılıyor'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, korona virüsü salgınında işçilerin madenlerde hiçbir önlem alınmadan çalıştırıldığını söyledi, “Üretim amaçlı çalışma durdurulmalı, işçiler ücretli izne çıkarılmalıdır” dedi.

Özel: 'Soma'da işçiler burun buruna çalıştırılıyor'
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, korona virüsü salgınıyla mücadelenin ön plana çıktığı bir dönemde, bir maden kenti olan Soma’da yeterli önlemlerin alınmadığını, bunun büyük riskler taşıdığını söyledi.

Soma’nın bir maden ilçesi olduğunu termik santralın yarattığı ilave risk de dikkate alındığında, akciğer hastalıkları bakımından üst düzeyde risk taşıyan bir ilçe olduğunu belirten Özel şunları söyledi:
“13 Mayıs 2014’te ülkenin en büyük iş cinayetinin yaşandığı Soma’da, korona virüsü salgını riskinin giderek arttığı bugünlerde tıpkı 6 yıl önce olduğu gibi işçiler büyük bir üretim baskısıyla karşı karşıya. İşçiler, virüse karşı en önemli tedbirlerden olan sosyal mesafenin hiçe sayıldığı koşullarda sıkış tepiş, burun buruna çalıştırılıyorlar. Bu koşullar sadece işçiler için değil bir maden kenti olan tüm Soma için ciddi riskler oluşturuyor. Üretim amaçlı çalışma durdurulmalı, işçiler ücretli izne çıkarılmalıdır. İşçi sağlığı ve bir ilçenin içinde bulunduğu koşulları dikkate alarak, bu duruma bir an önce el atılması gerekiyor. İşçilerin çalışma koşullarına yönelik tarafımıza iletilen fotoğraflar vahim sonuçlarla karşı karşıya kalınmadan bir an önce önlem alınması gerektiğini göstermektedir. 10 Nisan günü 3 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının meydana geldiği İmbat şirketinde üretim hiçbir şey olmamışçasına devam etmekte, hatta olası bir durdurmaya karşı artırılmaktadır.” 

.

‘ÜRETİM AMAÇLI ÇALIŞMA DURDURULMALI’

İlçedeki madenlerde çalışan işçiler arasında korona virüsü taşıdığı tespit edilenler bulunduğunu, buna karşın yeterli önlemlerin halen alınmadığını ifade eden Özel şöyle devam etti:
“Hiçbir önlem alınmadan çalışmalarına devam eden madenciler, sadece kendileri ve aileleri için değil Soma başta olmak üzere ikamet ettikleri civar ilçeler açısından da büyük bir risk teşkil ediyor. Telafisi olmayan sonuçlar doğurmadan gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyoruz. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun aldığı gibi TKİ bünyesindeki kömür madenlerinde ve özel işletmelerde üretim amaçlı çalışma durdurularak, tamir, bakım, su hatları ve gaz kontrolü gibi ocakları ayakta tutacak kadar madenciyle çalışma yöntemine geçilmelidir. Türkiye korona virüsüyle mücadele ederken adeta bir sınıf bağışıklığı yöntemi uygulamaktadır. Geçimini sağlayabilmek için zor şartlarda çalışmak zorunda olan, evde kalırsa aç kalacak kesimlerin virüs ile açlık arasında bir tercihe zorlanmaları kabul edilemez. Tüm vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden daha önemlidir. Zorunlu olmayan üretimin durdurulması ve çalışmaya devam edilen sektörler ve vatandaşlarımız için sağlıklı koşulların yaratılması yürütme organının birincil görevidir.” (DUVAR) 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER