'Son anda bir değişiklik olmazsa Başak Demirtaş İstanbul’da aday olacak'

DEM Parti’nin İstanbul’da İBB için aday çıkarıp çıkarmayacağı, çıkarsa dahi bu adayın HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş olup olmayacağı hala netleşmiş değil.

'Son anda bir değişiklik olmazsa Başak Demirtaş İstanbul’da aday olacak'

Başak Demirtaş’ın adaylığı konusunda çok sayıda iddia ortaya atılıyor. Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü’de yayınlanan, “İstanbul’a Demirtaş, Ankara’ya Beştaş” başlıklı yazısında bu konıuyu işledi.

Saymaz bir son dakika değişikliği olmazsa Başak Demirtaş’ın adaylığının açıklanacağını söyledi.

Gazeteci Saymaz ayrıca; “Tunç Soyer yerine Cemil Tugay’ın tercih edilmesi, DEM’in İzmir’de aday çıkarmama kararını değiştirdiğini” yazdı.

Öte yandan DEM Parti’nin İstanbul’da Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı için Başak Demirtaş’ın yanı sıra Arda İlaldı’yı da aday göstereceği iddia edildi. İsmail Saymaz ise erkek eş başkan adayının HDP İstanbul eski Milletvekili olan Ali Kenanoğlu olacağını yazdı

“DEM Parti, bu hafta sonuna kadar adaylarını açıklayacak” diyen Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Şu an İstanbul’da herkesin birbirine en çok yönelttiği ve yanıtı en çok merak edilen soru şu olsa gerek:

DEM Parti aday çıkaracak mı?

Yanıt veriyorum:

Başak Demirtaş’ın aday olabileceğini açıklamasından sonra, eğer bir son dakika değişikliği yaşanmazsa seçime girmeyi tasarlıyorlar.

Demirtaş, resmi başvuru yapmadı.

Ancak DEM Parti kurulları cezaevi önünde yaptığı açıklamayı başvuru kabul ediyor. 

Demirtaş ile eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nu eşbaşkan adayı olarak İstanbul’a düşünüyorlar. Demirtaş ile Kürtler ve kadınları, Kenanoğlu ile Türkler, Aleviler ve küskün CHP’lileri hedefliyorlar.

SOYER, KARAR DEĞİŞTİRTTİ  

Ankara’da DEM Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Antalya’da Kemal Bülbül ve Bolu’da Veli Saçılık isimleri netleşti.

Bülbül, Pir Sultan Abdal Derneği’nin eski başkanıydı.

Saçılık ise sosyalist kimliğiyle biliniyor.

Tunç Soyer yerine Cemil Tugay’ın tercih edilmesi, DEM’in İzmir’de aday çıkarmama kararını değiştirdi.

Bir DEM Partili yetkili “İzmir’de aday çıkarmayı tartışmıyorduk. Tugay’a bir tepkimiz olmamakla beraber örgütümüzde Soyer’in gösterilmemesine eleştiriler var” diyor.

Aynı şekilde, seçime girme kararı alınan Adana, Balıkesir ve Bursa’da da adaylar belirleniyor. DEM Parti, yalnızca Mersin’de CHP’li Vahap Seçer’i destekleyecek.

YÜZDE 65-35 DENGESİ

DEM Parti aday çıkarırsa karardan en çok etkilenen İmamoğlu olacak.

Bu ihtimali DEM Parti görüyor.

DEM Partili yetkili, o takdirde seçmenlerinin yüzde 65-70’inin kendi adaylarına, yüzde 30-35’inin ise İmamoğlu’na yöneleceğini söylüyor.

Neden İstanbul’da aday çıkarmayı düşündüklerini sordum.

Şöyle diyor:

“Temel sebep, toplumsal dinamiklerimizin ve tabanımızın bize yönelik basıncı ve ihtiyacıdır. Bu konuda çok istekliler.”

“Toplumsal zeminimiz iki seçimdir CHP’ye yönlendiriliyor ve bu, tabanımızda rahatsızlık yaratıyor. Bir partinin tabanının başka partiye yönlendirilmesinin sınırı var. Bir defa olur, o da taktik olur. Bir parti başka partinin kazanmasına yüzde 100 angaje bir siyasi yaşamı sürdüremez. O zaman parti olmaktan çıkar. Bir de İstanbul’da aday çıkarmamak Şırnak’ı da Hakkari’yi de psikolojik olarak etkiliyor.”

“Bu kararlılık, genel seçimden beri kartopu gibi büyüyerek geldi. Başak Hanım’ın tavrı pekiştirdi” diye konuşuyor.

Özel ya da İmamoğlu’nun DEM Parti’den “Aday çıkarmayın” isteği olmuş mu?

“Bizlere saygıyla yaklaşıyorlar. Ama son tahlilde kazanmak da istiyorlar” diyor.

Aday çıkarmalarının, İmamoğlu’nun lehine de olabileceğini ifade ederek, “Adları bizimle anıldığı için seçmen iktidarın birçok defa manipülasyonuna geldi” diyor. Aday çıkaracakları için bu manipülasyonun işlemeyeceğini vurguluyor.

DEM Parti, bu hafta sonuna kadar adaylarını açıklayacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER