Süleyman Soylu: Otobüsle seyahat kısıtlanacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, korona virüsüyle mücadele kapsamında bu akşamdan itibaren otobüs seyahatlerini kısıtlayacaklarını açıkladı. Soylu "Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız" dedi. Bakan Soylu, hafta sonları piknik yapmanın yasaklanacağını da söyledi.

Süleyman Soylu: Otobüsle seyahat kısıtlanacak
İçişleri Bakanı Soylu, korona virüsüyle mücadele kapsamında, toplam 12 belde ve köyün karantinada olduğunu bildirdi. Soylu bu akşamdan itibaren otobüs seyahatlerini kısıtlayacaklarını duyurdu. Soylu açıklamasında “Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız” dedi.

NTV’de katıldığı programda ayrıca, “Bu geceden itibaren tüm Türkiye’de geçerli olmak üzere, cumartesi-pazar, piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarları yasaklanacak” diye konuşan Soylu’nun açıklamaları şöyle:

RİZE İLK DEĞİL, 12. KARANTİNA KARARI

İlk kez Rize’de alınan karar değil. Türkiye’de belde ve köy olarak 12. karar. Bazı köylerde veya beldelerde bulaşım riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize’de 5 ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var.

‘YÜZDE 80 HAYAT DURDU’

211 bin 670 iş yeri kapandı. bin 448 adli ve idari işlem yaptık. Yüzde 80 hayat durmuş durumda. Kapanmayan ticarethaneler hareketli. Güvenlik, sağlık ve temel tedarik zincirleri hareketli durumda. Bütün bunları takip ediyoruz. Bunları her sabah 09:00 itibarıyla bir önceki günün raporlarını alıyoruz. Örneğin toplu taşıma, bizim çağrılarımız. 18 büyükşehir belediyesinden seri izlemeye çalışıyoruz. Günde 10 milyonu aşkın kişi toplu taşıma kullanırken şu anda 1 milyon 800 bin kişi kullanıyor.

SEFER SAYISI YÜZDE 78 DÜŞMÜŞ

Şehirler arası otobüs yolcularında yüzde doksan azalma var; sefer sayısında yüzde 78 düşüş var. Kamu düzenin devam etmesi, sağlık sisteminin hayatta kalması, sosyal izolasyon ve tedarik zincirinin kırılmaması parametreleri üzerinden devam ediyoruz.

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA GEREK YOK DEMEM’

“Sokağa çıkma yasağına gerek yok “demem. Bulaşıcılığın hangi ölçekte ve nasıl yayılacağı konusunda bugünden bir şey söyleyebilmek sadece tahmindir. 65 yaş üzerine sınırlama koyduk mesela, kimsesizse yalnızsa ona ait de çözümler ürettik. “Ne yaparsanız yapın “demiyoruz. Sosyal devletin bütün unsurlarını ortaya koymaya çalışıyoruz. 65 yaş üzeri 405 bin 705 vatandaşımıza elimizi uzatmaya çalıştık.

‘İNSANIMIZ DEVLETE KARI MAHÇUP OLMAK İSTEMEZ’

Bizim insanımız titizdir, devlete karşı mahçup olmak istemez. Mağduriyet yaratmamak için her adımı titiz atmaya çalışıyoruz, mesela araç muayenelerini erteledik son genelgeyle… “Fahiş fiyat, stokçuluk, fırsatçılık” vatandaşlarımız bunları görünce bildirsinler; acımamız yok. Vatandaşımızı bu dönemde istismar edene acımayacağımızı bilsinler. Yaklaşık 217 ürüne satışı yapan yere işlem yaptık. Sadece gıda ve tıbbi malzeme değil, bu konuda fahiş fiyat, stok ortaya koyan birçok yer. Önümüzdeki günlerde el koymaları paylaşacağız.

5 BİN 800 MÜLTECİYİ EDİRNE’DEN ALDIK

Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki 5 bin 800 mülteciyi oradan aldık. 9 vilayete götürdük. Bulaşma riski geçtiği zaman kim Pazarkule’ye gitmek isterse yine hayır demeyiz. Umreden dönenler şu anda 19 bin 220. Türkiye içinde aldık bunları, hiçbir eksiklerini bırakmadık. 5 yıldızlı otelde nasıl hizmet görüyorlarsa öyle hizmet görecekler

ŞEHİR GİRİŞLERİNDE SAĞLIK TARAMASI

Özellikle toplu taşımalar ve şehir içindeki hareketlilikten çıkardığımız rakamlar. Özellikle İstanbul’dan büyüklerimiz memleketlerine gidiyorlar. Buna ait bu akşam bir tedbir daha getiriyoruz. Büyük ihtimalle otobüs seyahatlerini kısıtlıyoruz. Orada bir otorite kuruyoruz şimdi. İzne bağlı olmadan, zorunlu sebep olmadan sefer yaptırmayacağız.

Birçok şehirde girişlerde sağlık taraması yapılıyor, yaygınlaştırmaya çalıştırıyoruz bunu da. Bizim derdimiz sosyal izolasyonun diğer üç parametreyi ayakta tutmak kaydıyla sağlamak. Maske ve tulumla ilgili aldığım rakamlar Türkiye’ye yetecek seviyede. Gıda tedarik zincirinde de sıkıntımız olmadığını biliyoruz. 

Biraz sonra yayınlanacak genelgeyle bu geceden itibaren mesire alanları, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarları, yürümek, koşmak, spor yapmak, balık tutmak dahil yasaklanıyor. Hafta sonu için gelecek bu uygulamayı, valiler hafta içi de uygulanabilir.  

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER