TBMM Başkanı Kahraman yeni bina istedi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekillerine gönderdiği iftar davetinde, “Muhakkak ki Gazi Meclisimiz, devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır” dedi.

TBMM Başkanı Kahraman yeni bina istedi
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın iftar davetinde sürpriz bir çağrıya da yer verildi. Kahraman, milletvekillerine gönderdiği davette 57 yıllık TBMM ana binasının tadilatlara karşın artık ihtiyaçları karşılamadığını belirterek, “Muhakkak ki Gazi Meclisimiz, devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır” dedi.


Kahraman, iktidar ve muhalefetten tüm milletvekillerini 14 Haziran’da vereceği iftara davet etti. Kahraman, mektubunda iftara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da katılacağını bildirdi. Meclis Başkanı, tüm vekillerin çağrıldığı bu davet dışında geçen yıl olduğu gibi 7 Haziran’da kadın milletvekillerine ayrı bir iftar da vereceğini açıkladı. İktidar ve muhalefetten kadın milletvekilleri bu iftara ayrıca davet edildi.

TADİLAT YETERSİZ

Mektuba eklediği bir metinde TBMM’de 10 aydan beri süren tadilat çalışmalarını anlatan Kahraman, mesajının sonunda “Bildiğiniz gibi mevcut ana binamızın projesi 1937 yılında yapılmıştır. Harp ve mali imkansızlıklar sebebi ile inşaat 1960 yılında tamamlanabilmiştir. 57 yıllık binamız ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Muhakkak ki Gazi Meclisimiz, devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır. Zaman içinde böyle bir binanın gerçekleşmesi temennisi ile nice mübarek günlere, sağlık, sıhhat ve afiyet içinde hayırlı çalışmalara ve başarılara ulaşmanızı dilerim” dedi.

Milletvekillerine gönderdiği mektupta kulislerin yenilendiğini vurgulayan Kahraman, bazı milletvekillerince eleştirilen yeni mekanlarla ilgili, “Geniş, kullanışlı ve ferah bir hale getirildi. Başkanlık Divanı salonu genişletildi. Meclisimizi layıkıyla temsil edebilecek bir hale getirildi. Depo olarak kullanılan ve sözde sığınak olarak bilinen mekanlarımız yeniden inşa edildi. Ayrıca ana bina ile yıkılan A-B blokları arasındaki alanın altında günümüz şartlarına ve sivil savunma normlarına uygun toplantı salonu da olan bir sığınağın yeniden inşası planlanmaktadır” dedi. Kahraman, kulislerin altında kadınlar için ayrı olacak şekilde inşa edilen 350 kişilik mecsidin iki hafta sonra ibadete açılacağını, Yalova’daki sosyal tesisin de yıl içerisinde hizmete gireceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2017, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER