Türkiye'de korona virüsünden ilk ölüm yaşandı, vaka sayısı 98

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsünden ilk ölümün yaşandığını açıkladı. Koca, vaka sayısının ise 51 yeni hasta ile 98'e ulaştığını açıkladı.

Türkiye'de korona virüsünden ilk ölüm yaşandı, vaka sayısı 98
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsünden ilk ölümün yaşandığını açıkladı. Koca ölen hastanın 89 yaşında olduğunu ve virüsü Çin kaynaklı bir çalışanından kaptığını söyledi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR: Aldığımız tedbirlerle 90 gün direndiğimizi ifade etmiştik. Çin’den sonra sorunun niteliğini kavrayan ilk ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini yalıtması imkan dışıydı. Araştırmalar bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Virüs solunum ile buluşuyor, kalabalık ortamlar en riskli ortamlar. Virüsün farklı yaş grubundaki etkisi önemli. Çocuklar kolay yakalanabiliyor ama ölüme neredeyse hiç rastlanmıyor, sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişiyor.

İLK HASTAMI KAYBETTİM: Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği Kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olanlardır. Yaşlılar dikkatli olmalı. Yine geç saatlerde özel bir durum için açıklama yapıyorum. Gerçekten üzen bir haberi bildireceğim. Bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız. Salgına dönüşmesi ülkemizde ihtimal dahilinde olan bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır. Umreden ve Avrupa’dan gelenler için tedbir alındı. İzole edilen vakalar bulunmakta. 51 pozitif sonuç toplam 98 olmuştur.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 00:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER