'YSK, sadece sınıfta kalmamış; tasdiknameyi hak etmiştir’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, ‘YSK, sadece sınıfta kalmamıştır. Bir üyesi hariç diğer üyeleri, tasdiknameyi hak etmiştir’ dedi.

'YSK, sadece sınıfta kalmamış; tasdiknameyi hak etmiştir’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) referandumun iptali için yapılan başvuruları reddetmesine ilişkin "YSK, sadece sınıfta kalmamıştır. Bir üyesi hariç diğer üyeleri, tasdiknameyi hak etmiştir. Bu mesele, çay toplama meselesi değildir. Çay toplama, oy toplama ile aynı şey değildir. Oy toplama, çay toplamaya benzemez. YSK, çay bahçesi değil. Orada millet adına görev yaparlar. Kendilerini elinden tutup, oy toplamaya götürenler için görev yapmazlar" dedi.


CHP'li Tezcan, YSK'nın 'tam kanunsuzluk' gerekçesiyle referandumun iptali için yapılan başvuruları reddetmesinin gerekçelerini eleştirdi. Çabalarının 49 milyonun hukukunu ve hakkını korumak olduğunu söyleyen Tezcan, şöyle konuştu: 

"YSK sadece sınıfta kalmamıştır. Bir üyesi hariç diğer üyeleri tasdiknameyi hakketmiştir. Hukuk mektebinden çıkarılmayı içerecek  bir tasdiknameyi  hakkettiler. Bundan sonra da hukuk mücadelesini devam ettireceğiz. Biz sadece hayır oyu verenlerin hakkını takip etmiyoruz. Evet oyu verenlerde dahil olmak üzere 49 milyon seçmenin hakkını koruma çabası içindeyiz. Çünkü mühürsüz oy şaibesi evet oyu verenlerin oylarını da lekelemiş, mundar etmiştir. Belki bu uygulama olmasa belki yine evet kazanacaktı bilemiyoruz. Ama bugün onu da tartışılır hale getiriştir. Çabamız 49 milyonunu hukukunu hakkını koruma çabasıdır. Bu çabayı birileri anlamayabilir, YSK'nın Sayın Başkanı da anlamayabilir. Bu mesele çay toplama meselesi değildir. Çay toplama oy toplama ile aynı şey değildir. Oy toplama çay toplamaya benzemez. Sayın başkanın bunu bir kez daha hatırlamasında yarar var. Burası YSK. YSK, çay bahçesi değil. Herkes görevini yaparken nerede nasıl bulunduğunu ve kim adına bulunduğunu bilecektir. YSK, orada  millet adına görev yaparlar, kendilerini elinden tutup oy toplamaya götürenler için görev yapmazlar"

‘YSK KANUNU BİLMEDİKLERİ İÇİN TAM KANUNSUZLUĞUN NE OLDUĞUNU BİLMİYOR’

YSK'nın 'tam kanunsuzluk' kavramının anlamını bilmediğini savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, "Kanunu bilmedikleri için tam kanunsuzluğun ne olduğunu bilmediklerini görüyoruz" dedi. CHP'nin, AİHM'in yanı sıra BM'ye de başvuracağı yönündeki duyumların ve YSK Başkanı Sadi Güven'in 'Herkes, her yere başvurabilir' sözlerinin hatırlatılması üzerine CHP'li Tezcan, şunları söyledi:

"Bununla ilgili çalışmalarımız var. Hukuk yollarının tümünü deneyeceğiz. Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi çerçevesinde de müracaat imkanlarımızın olduğu  düşüncesi var. Bunları da  değerlendiriyoruz. Bu meseleyi tüm meşru hukuk alanlarından takip edeceğiz. YSK başkanının açıklamaları  değerlendirmeye değer pozisyonda  ifadeler değil" (DHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER