YSK'dan son dakika HDP kararı

HDP nin en yüksek oy aldığı 12 mahallede bulunan 38 bin 540 seçmenin oy kullanacağı okullar son dakikada değiştirildi. HDP, karara karşı İl Seçim Kurulu’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.

YSK'dan son dakika HDP kararı
Referanduma 5 gün kala, 12 mahallede seçim sandıkları değiştirildi. Batman’ın merkez Belde, Cudi, Gültepe, Pazaryeri, GAP, Petrol, Raman, Tılmerç, Seyitler, Petrolkent, Huzur ve 19 Mayıs mahallelerindeki 15 okulda bulunan sandıklar, hiçbir gerekçe gösterilmeden başka okullardaki sandıklarla birleştirildi. Bu mahallelerde HDP yüzde 80’i aşan oranda oy alıyordu.


Dihaber’in haberine göre,
 Birleştirme kararı alan İl Seçim Kurulu, partilere değil muhtarlara tebligat gönderdi. Bunun üzerine konu hakkında bilgi almak için Seçim Kurulu Müdürü ile görüşmeye giden HDP’li yöneticilere, müdürün “Biz kararı muhtarlara bildirdik, size bildirmek zorunda değiliz. Gidin ne yapıyorsanız yapın?” dediği iddia edildi.

HDP’nin topladığı verilere göre taşınan 103 sandıkta 38 bin 540 seçmen oy kullanacak. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, yapılan birleştirme işleminin sadece mahalle muhtarlarına bildirildiğini vurgulayarak “Bize, yöneticilerimize ve seçmenlerimize herhangi bir tebliğ yapılmadı. Bu alınan karar hukuka ve yönetmeliğe aykırıdır” dedi.

‘HUKUKA AYKIRI BİR KARAR’

Aslan, sandıkların birleştirildiği mahallelerde partilerinin yoğun oy aldığına dikkat çekerek, şunları aktardı: “Karar hukuka aykırıdır. Burada amaçlanan seçime son gün kala seçmenin sandığa gitmesini önlemek ve kafasını karıştırmaktır. Sandıkların birleştirilmesi kararında muhtarlara tebliğ edilen adresler yine taşınan okullardır. Bu karardan seçmenin hiçbir haberi yok. HDP olarak bize de tebliğ edilmedi. Parti yöneticilerimiz resmi başvuruda bulundukları halde karar kendilerine tebliğ edilmedi. Parti yetkililerimiz kendileri gidip taşınan okullarla ilgili mahallelerin muhtarlarıyla görüşerek taşınan yerleri öğrendi.”

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER