ABD'de tarihi yükseliş: Bir ayda 20 milyon kişi işsiz kaldı

ABD'de son bir ayda 20 milyondan fazla kişinin işsiz kaldığı açıklandı. 33 milyon kişinin işsizlik maaşına başvurduğu ülkede, ABD Çalışma Bakanlığı işsizlik oranının yüzde 14.7'ye çıktığını duyurdu.

ABD'de tarihi yükseliş: Bir ayda 20 milyon kişi işsiz kaldı
 ABD’de nisan ayında 20 milyon fazla kişi işsiz kaldı. Korona virüsü salgını nedeniyle işsizlik oranının hızla artmasıyla ABD’de Büyük Buhran’dan bu yana görülmemiş bir mali krizin eşiğine geldi. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, mart ayında yüzde 4.4 olan işsizlik oranı, nisan ayı sonunda yüzde 14.7’ye yükseldi.

33 MİLYON KİŞİ İSŞİZLİK MAAŞI İÇİN BAŞVURDU

Geçen hafta ABD’de işsizlik maaşına 3 milyon 200 inden fazla kişi başvurduğu açıklandı. Bu da mart ayı ortasından bu yana işsizlik maaşına başvuranları, 33 milyona çıkardı.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre her hafta işsizlik maaşına başvuranların sayısı, mart ayındaki 6.9 milyon başvurudan sonra düşüşe geçti. Ancak toplamda bu sayı, ABD tarihinde nadir görülen bir orana yükseldi.

Son dönemde ülkenin bazı eyaletlerinde bazı iş yerleri açılmaya başlasa da, ekonomideki çöküş sürüyor. Toplam işsiz sayısı da artıyor. Capital Economics’ten Amerikan ekonomisi uzmanı Paul Ashworth, “Başvurulardaki önemli yükseliş hayal kırıklığı yaratıyor çünkü bu, çok az sayıda çalışanın eski işine dönebildiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu. (BBC Türkçe)


Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 20:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER