ABD'den Türkiye'de basın özgürlüğü açıklaması

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’yle ilgili açıklama yapan ABD, Türkiye’ye yönelik basın özgürlüğü eleştirisinde bulundu: “ “Bu konuda daha önce de konuştuk. Türkiye’de gördüğümüz eğilim iyi değil, doğru yönde gitmiyor. Bunu kaygı verici olarak tanımladık ve hala öyle olduğuna inanıyoruz.”

ABD'den Türkiye'de basın özgürlüğü açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kırby, başkent Washington’da günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kırby, Türkiye’deki basın özgürlüğüyle ilgili soruya verdiği yanıtta, “Bu konuda daha önce de konuştuk. Türkiye’de gördüğümüz eğilim iyi değil, doğru yönde gitmiyor. Bunu kaygı verici olarak tanımladık ve hala öyle olduğuna inanıyoruz” dedi.

“Söylemeye devam edeceğiz”

Bu konudaki tutumlarını ve yaklaşımlarını ne zaman, nerede gerekli ise açıkça ortaya koymayı sürdüreceklerini belirten Kırby şunları söyledi:

“Özel ve kamuya açık görüşmelerde bunu Türk liderlere söylemeye devam edeceğiz. Basın özgürlüğü ile ilgili sorunlar oldukça, bu konudaki açıklamalarımızda bir azalma göreceğinizi düşünmüyorum.

“Yalnızca bu konu bizim için önemli olduğu için değil, Türkiye de önemli bizim için ve Türkiye’nin başarılarını görmek istiyoruz. Çok belirgin bölgesel konularda, çok önemli bir müttefik ve ortağımız. Şimdi de sahip olduğumuz güçlü ikili ilişki, basın özgürlüğünün gelişmesi ile daha da güçlenir.”

Kerry: Gazeteciliğin suç olmadığını söyleyeceğiz

Öte yandan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısı ile bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de,  gazeteciliğin suç olmadığını her zaman yüksek sesle söyleyeceklerini belirtti:

“Çatışmalar veya gerginliklerin arkasına bakarsanız bazı yerlerde üst düzey yolsuzluklar göreceksiniz.  Gerçekleri örtbas etmek için  bazı insanların uyduruk hikaylerini, bazılarının doğruyu, gerçekleri gizleme çabalarını göreceksiniz.

“Kötü niyetli devlet ve devlet dışı aktörlerin gazetecileri, sindirme, sansürleme işleri araştırmak ve gerçeği bildirmek olan gazetecileri ü susturmaya çalışırken göreceksiniz”

“Bu podyumdan şunu açıkça söylüyorum ki, ne kadar gösterişli yada başarılı olurlarsa olsunlar, yurttaşlarının yaşamlarını belirleyen olayların gerçek yüzünü öğrenmelerini engelleyen, saygı duyulmayı hak etmezler.

“Basını özgür, bağımsız olmayan bir ülkenin övünecek, öğretecek hiç bir şeyi olamaz. Gazetecilere baskı yapanlara, onları hapse atanlara karşı her zaman açık ve yüksek sesle, gazeteciliğin suç olmadığını söyleyeceğiz. Gazetecilik bir onur nişanıdır ve bu nişanı takan herkesi selamlıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2016, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER