Almanya: Dündar ve Gül kararını büyük endişeyle karşıladık

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen hapis cezalarına Almanya’dan tepki geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Frank-Walter Steinmeier, “Verilen hükmü büyük bir endişeyle karşıladık” dedi.

Almanya: Dündar ve Gül kararını büyük endişeyle karşıladık

Almanya, MİT TIR’ları haberi nedeniyle haklarında hapis cezası verilen gazeteciler Erdem Gül ve Can Dündar ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklama, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Frank-Walter Steinmeier’den geldi.

frank-walter-steinmeierSözcü, “Her iki gazeteci hakkındaki dava; yargının bağımsızlığı, basın ve ifade özgürlüğünün olup olmadığını ölçen bir turnusol testidir. O nedenle verilen hükmü büyük bir endişeyle karşıladık” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre; Steinmeier açıklamasında, “Federal Alman hükümeti, hukuk devleti ilkesi, basın ve ifade özgürlüğünü her zaman vurguyla savunmuştur. Bundan sonraki gelişmeyi büyük bir dikkatle izleyeceğiz. Dava sürecinin izlenmesinin ilk duruşmadan itibaren imkansız hale gelmesi derin üzüntü yaratmıştır” diye konuştu

Ne oldu?

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi cuma günü Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada “devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin edip yayımlamaktan” Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a 5 yıl 10 ay, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e 5 yıl hapis cezası vermişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER