Barzani: Kerkük'te Referanduma Gideceğiz

IKYB Başkanı Mesut Barzani, "Kerkük ve sorunlu bölgelerde, Irak Anayasası'nın 140. Maddesi çerçevesinde referanduma gideceğiz." dedi.

Barzani: Kerkük'te Referanduma Gideceğiz
 Mesut Barzani, BM Irak Temsilcisi Nikolay Miladinov ile resmi konutunda yaptığı görüşmeden sonra Irak ordusunun çekilmesinin ardından peşmergenin kontrolü sağladığı bölgelerde referanduma gideceklerini belirterek, "Irak Anayasası'nın 140. Maddesi kapsamında Kerkük ve diğer sorunlu bölgelerde şeffaf ve açık bir referandum yapacağız. Bunun için Birleşmiş Milletler'e müdahil olması çağrısı yapıyoruz" dedi.

Irak Anayasası'na göre statüsü netleştirilmeyen bölgelerde, 2007 yılında referandum yapılması gerektiğini hatırlatan Barzani, şöyle devam etti:

"Ancak bizimle ittifak kuran Bağdat'taki yöneticiler, anayasanın uygulanmasına karşı durdular. Yaptığımız anlaşmadan geri adım attılar. Maalesef Bağdat'ın yanlış siyaseti ve diğer unsurları dışlaması sonucu sorunlar derinleşerek bugün yaşadığımız krizi ortaya çıkardı. Bu krizin ortaya çıkmasına neden olanlar, siyasetlerinin çöktüğünü kabul ederek yeni bir sürecin önünü açmalıdır. Krizin çözümü, Bağdat'ın siyasetini değiştirmesinden geçiyor."

'Bağdat’ın yanlış siyasetinin bedelini ödemeyeceğiz'

Kerkük'ün, Kürdistan toprağı olduğu görüşünü yineleyen Barzani, peşmergenin kentte kalmaya devam edeceğini belirterek, "Kürdistan bölgesi, Bağdat'ın yanlış siyasetinin cezasını ödemek zorunda değildir. Artık bedel ödemeyeceğiz. Onların iflas etmiş siyaseti nedeniyle teröristler, Kürdistan bölgesinin sınır komşusu haline geldiler. Ancak peşmerge, Kürdistan sınırlarını ve halkın can ve mal güvenliğini korumaya devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

BM Irak Temsilcisi Nikolay Miladinov ise Irak Anayasası esas alınarak, mevcut krizden çözüm yolları aranması gerektiğini kaydetti.

Miladinov, "Sünni bölgelerde yaşayanlar, sadece teröristler değildir. Bunların dışında haklarını talep eden siyasi gruplar da var. Bu gruplar, haklarına saygı gösterilmesini istiyor. Güneydeki halkların sorunları da halledilmelidir. Buralarda hiçbir ilerleme, gelişme ve kalkınma söz konusu olmamış. Ayrıca Bağdat, Kürdistan bölgesiyle sorunlarını çözmelidir" dedi. / ajanslar

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER