Beyaz Saray'da referandum yorumu

ABD Başkanı Trump'la görüşen İtalya Başbakanı Gentiloni'ye ortak basın toplantısında Türkiye'deki referandum soruldu. İtalyan Başbakan, Erdoğan hakkında "Kucaklayıcı bir yaklaşım mı olacak yoksa çatışmacı bir yaklaşım mı? Bu çok önemli olacak bizim için de AB için de" dedi.

Beyaz Saray'da referandum yorumu
ABD Başkanı Donald Trump’ın İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yle Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’de düzenlenen referandum ve ardından patlak veren tartışmalar gündeme geldi. İki lider gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Gentiloni “Sayın Başbakan, Avrupa kıtasında demokratik değerlerden söz ettiniz. Bu bağlamda, Türkiye’deki referandum sonuçlarından kaygılı mısınız? Bu konuyu Başkan Trump ile görüştünüz mü?” sorusuyla karşılaştı.


“Türk referandumunu not etmemiz gerekir”
 diyen İtalya Başbakanı, “Oylamanın nasıl yapıldığına ilişkin tartışmalar bir yana, Avrupalı liderlerin bu oylamayı not ettiklerine inanıyorum. Sonuçlar, Türk hükümetinin özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçmenlerin neredeyse yarısının başka türlü görüş bildirmelerine karşı yaklaşımlarına bağlı. Kucaklayıcı bir yaklaşım mı olacak yoksa çatışmacı bir yaklaşım mı? Bu çok önemli olacak bizim için de Avrupa Birliği (AB) için de” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yle İtalya’nın NATO üyesi olduklarını ve ülkesinin Türkiye’nin savunmasına önemli katkı sağladığını belirten Gentiloni “Çok önemli olan başka bir şey de temel ilkelere saygı göstermek. İki ülke arasında önemli bir iş birliğinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu işbirliğinin, Türkiye’de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan İtalyan gazetecinin serbest bırakılmasını sağlamasını istiyoruz” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2017, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER