BM uyarıyor: Mülteci kampları boşaltılsın

Birleşmiş Milletler, mülteci kamplarının boşaltılması gerektiğini, aksi halde kamplara yayılabilecek salgının sonuçlarının çok kötü olacağı konusunda uyarıyor. Dünya Doktorları Derneği Midilli sorumlusu Dimitris Patestos, 20 bin kişinin kaldığı Moria mülteci kampında her an salgının baş gösterebileceğini söyledi.

BM uyarıyor: Mülteci kampları boşaltılsın
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) korona virüsü salgını nedeniyle Yunanistan’daki kapasitesini fazlasıyla aşan mülteci kamplarının boşaltılmasını talep etti. BMMYK Yunanistan sözcüsü Boris Cheshirkov insanların riskli koşullarda, sıkışık ve hijyenin yeterli olmadığı ortamda yaşadıklarına dikkat çekti.

Özellikle 3 bin kişilik kapasitesi olmasına rağmen 20 bin sığınmacının yaşadığı Midilli Adası’ndaki Moria kampında durumun daha da kötü olduğu aktarıldı. BMMYK aylardır adalardaki sığınmacıların ana karaya götürülmesini talep ediyor.

Cheshirkov, sığınmacılara sabun ve dezenfektan satın alabilmeleri için daha fazla para dağıttıklarını ve hijyeni sağlamaları için yönetimlere destek verdiklerini belirtti. Şimdiye kadar insanlar kişisel temizlik için uzun kuyruklara girmek zorunda kalıyordu. Yunan adaları Midilli, Sisam, Sakız, İleryoz ve İstanköy adalarındaki kamplarda yaklaşık 40 bin sığınmacı barınıyor. Bunların toplam kapasitesi ise 6 bin kişi.

Yetkililer, Covid-19 hastalarının tedavi edilip izole edilebileceği konteynerler yapıyor. Dünya Doktorları Derneği Midilli sorumlusu Dimitris Patestos, Moria kampının girişine bir konteyner yerleştirildiğini ve burada bir doktor ile bir hemşirenin görev yaptığını söyledi.

‘KAMPTA SALGININ SONUÇLARI ÇOK KÖTÜ OLUR’

Patestos bunun yeterli bir önlem olmadığını dile getirerek adada her an salgının baş gösterebileceğini vurguladı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin adada çalışanların sayısını azalttığını belirten Patestos, kışın ardından birçok kişide öksürük, beslenme yetersizliği ve çeşitli hastalıklar görüldüğünü, bu nedenle Moria’da olası bir salgının çok kötü sonuçları olacağını vurguladı.

Yunanistan hükümetinin aldığı karara göre Yunanistan vatandaşları gibi sığınmacılar da yalnızca zorunlu durumlarda dışarı çıkabiliyor. Saatte en fazla 100 kişinin dışarı çıkmasına izin verilirken, grup halinde dolaşmak yasaklandı. Doktor muayenesi ve alışverişe gitmek isteyen sığınmacıların polisten izin alması gerekiyor.

Midilli Adası’nda şimdiye kadar iki korona virüsü vakasına rastlandı. Ancak bu vakalar henüz Moria kampına uzak bir noktada. (Kaynak: DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER