Hosteslere beden zorlamasına son

Hosteslerine en fazla 42 beden olma zorunluluğu getiren Rus havayolu şirketi Aeroflot'a mahkemeden engel... İki hostes, açtıkları davayı kazandı.

Hosteslere beden zorlamasına son
Rusya’nın başkenti Moskova’da bir mahkeme, iki hostesin açtığı davada Rus havayolu şirketi Aeroflot’un çalışanlarına kaç beden olmaları gerektiği yönünde bir zorlamada bulunamayacağına hükmetti.


BBC Türkçe’nin haberine göre iki hostes, uluslararası havayolunun kazançlı rotalarından ‘büyük beden’ oldukları iddiasıyla alıkonulduklarını belirterek bir dava açmıştı. Aeroflot, hosteslerinin en fazla 42 beden olmasını şart koşuyor.

Mahkeme kararı gereğince tazminat alan hosteslerin zaferine rağmen mahkeme havayolunun bu tavrının ‘ayrımcılık’ olmadığına hükmetti.

ŞİRKETİN İDDİASI: YOLCU ÇEKİYORLAR

Şirketin avukatı, mahkemede hosteslerin yolcuları şirkete çekmek için önemli etmenlerden biri olduğunu öne sürdü. Şirket aynı zamanda büyük beden kabin görevlilerinin uçakta hareket kabiliyetinin azaldığını ve her fazla kilo için daha çok yakıt harcamaları gerektiğini iddia etti.

Mahkeme kararının ardından şirket, hükmü iyice değerlendirdikten sonra politikaları hakkında değişiklik yapıp yapmamak konusunda karar vereceklerini belirtti.

Gazetecilere konuşan davacı hosteslerden Irina Ierusalimskaya ise “giysi bedeninin yaptığı iş ile bir ilgisi olmadığını, çünkü ilk sırada profesyonelliğin geldiğini” söyledi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER