İddia: ABD Kiev'den güvenli çıkış önerdi, Zelenskiy reddetti

ABD'nin Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'ye Kiev'den güvenli çıkış teklif ettiği öne sürüldü. İddiaya göre Zelenskiy, "Mücadele burada. Bana cephanelik lazım, çıkış değil" diyerek öneriyi reddetti.

İddia: ABD Kiev'den güvenli çıkış önerdi, Zelenskiy reddetti

Rusya'nın Ukrayna operasyonunda gözler kuşatma altındaki Kiev'e çevrilmişken, ABD'nin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'ye başkentten güvenli çıkış için yardım teklif ettiği öne sürüldü. İddiaya göre Zelenskiy bu öneriyi reddetti. 

'SUİKAST TİMLERİ KİEV'DE OLABİLİR'

Amerikan gazetesi Washington Post, ABD'nin Zelenskiy'nin ve ailesinin hayatının tehlikede olması gerekçesiyle böyle bir öneri getirdiğini yazdı. ABD'li ve Ukraynalı yetkililere dayandırılan haberde, ocak ayında Ukrayna'yı ziyaret eden CIA direktörü de dahil, ABD'li yetkililerin Zelenskiy'yi birkaç haftadır hayatının tehlikede olduğu konusunda uyardığı belirtildi. İddiaya göre yetkililer, o tarihteki istihbaratın 'Rus suikast timlerinin şimdiden Kiev'de olabileceğine işaret ettiğini' söyledi.

'ONU UYARDIK'

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam B. Schiff de gazeteye demecinde, "Zelenskiy'yi sadece -şu an bir gerçeklik haline gelen- Rus istilası değil, aynı zamanda şahsına yönelik tehditler konusunda da uyardık" dedi. Schiff, "Ona her şekilde yardım etmeye hazırız" diye konuştu.

'BANA CEPHANELİK LAZIM' DEMİŞ

Teklif hakkında doğrudan bilgi sahibi olduğu belirtilen bir istihbarat yetkilisi ise Associated Press (AP) ajansına yaptığı açıklamada, Zelenskiy'nin "Mücadele burada. Bana cephanelik lazım, çıkış değil" dediğini söyledi. 

Zelenskiy dün gece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ordusuna yaptığı 'hakimiyeti elinize alın' çağrısının ve başkenti terk ettiği iddialarının ardından, Kiev sokaklarında çekilen bir videosunu paylaşmıştı. Zelenskiy, yardımcılarıyla birlikte görüldüğü videoda, "Hepimiz buradayız" demişti. "Silah bırakmayacağız, devletimizi koruyacağız" diye konuşan Ukrayna Devlet Başkanı, "Bize saldırdığınızda yüzlerimizi göreceksiniz, sırtlarımızı değil" ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER