İran doğal gazı kesti BOTAŞ'tan sınırlama kararı geldi

İran'ın arıza gerekçesiyle bugünden itibaren doğal gaz akışını kesmesiyle BOTAŞ, günlük çekiş miktarını sınırladığını açıkladı.

İran doğal gazı kesti BOTAŞ'tan sınırlama kararı geldi

İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) teknik bir arıza nedeniyle Gürbulak'tan Türkiye’ye doğal gaz akışını bugünden itibaren 10 gün süreyle durduracağını açıkladı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) ise İran’ın bu kararının ardından bazı sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak günlük çekiş miktarını sınırladı.

Yazıda Kademe 1 hesabı dışındaki hesaplamalarda yer alan hesaplamadaki aylık tüketim miktarının 1 güne karşılık gelen miktarın yüzde 60’ı kadar gaz çekme talimatı verildi.

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, “Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır” denildi.

BOTAŞ’ın açıklaması şöyle: "Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir. Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğalgaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır. Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır." / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.