Kolombiya'da hükümet ile FARC arasında ateşkes imzalanacak

Kolombiya’da hükümet ile FARC gerillaları, Perşembe günü Havana’da ateşkes anlaşması imzalayacak. Anlaşma törenine FARC lideri ile Kolombiya Devlet Başkanı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da katılacak.

Kolombiya'da hükümet ile FARC arasında ateşkes imzalanacak

Kolombiya’da 220 bin kişinin ölümü ve milyonlarca kişinin yerinden olmasına yol açan iç savaşın sona erdirilmesine ilişkin önemli bir aşama kaydedildi.

Hükümetle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri – FARC gerillaları arasında, 50 yıldan fazla süren çatışmayı sona erdirecek anlaşma, Küba’nın başkenti Havana’da imzalanacak.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri, “Timochenko” lakaplı Rodrigo Londono’nun imzalayacağı ateşkes anlaşmasında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile arabulucu Şili’nin Devlet Başkanı Michelle Bachelet de hazır bulunacak.

Anlaşmada neler var?

Ateşkes anlaşmasına göre;

* Silahlar bırakılacak, güvenlik garantileri verilecek.

* Katliamlardan sorumlu suç çeteleri ile bunların paramiliter ağlarına karşı mücadele yoğunlaştırılacak, bu suçlar en etkili şekilde soruşturulacak.

‘Nihai çözüm’ anlaşması değil

Ancak Havana’daki anlaşma nihai çözüm anlaşması olmayacak. Taraflar bu aşamaya gelene kadar bu koşulları eksiksiz yerine getirmekle yükümlü olacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER