Merkel: Türkiye'den hiç bir müdahaleye müsamaha etmeyeceğiz

Erdoğan'ın çağrısına tepki gösteren Almanya Başbakanı Merkel "Federal seçimlere Türkiye'den hiçbir müdahaleye müsamaha etmeyeceğiz" dedi.

Merkel: Türkiye'den hiç bir müdahaleye müsamaha etmeyeceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da yaşayan Türkiyelilere yaptığı “Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin” çağrısına Almanya Başbakanı Angela Merkel, tepki gösterdi. Şansölye, Federal seçimlere Türkiye’den hiçbir müdahaleye müsamaha etmeyeceklerini söyledi.


DW Türkçe’nin haberine göre
 Herford’da parti mitingi sırasında konuşan Merkel, “Türkiye kökenliler de dahil tüm Alman vatandaşlarının özgür seçim hakkı vardır. Hiçbir müdahaleye müsamaha göstermiyoruz” dedi.

ÖZDEMİR: ERDOĞAN’IN TARAFTARI OLMAYANLAR HAİN İLAN EDİLİYOR

Yeşiller Partili liste başı adayı Cem Özdemir de Erdoğan’ı eleştiren isimler arasında. Erdoğan’ın seçimlere beş hafta kala yaptığı çağrıyı biraz şaşırtıcı bulduğunu söyleyen Özdemir, “Demokrasi yanlısı olup, Türkiye’deki baskı ve yolsuzluğa karşı olan ve Erdoğan taraftarı olmayan herkes vatan haini ve düşman ilan ediliyor” dedi.

Özdemir, “AfD’nin Erdoğan’ın listesinde yer almaması ilginç. Bu da onların ideolojisi ile Erdoğan arasındaki bağı gösteriyor” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN BEŞİNCİ SÜTÜNÜ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Bild gazetesine konuşan Hristiyan Sosyal Birlik Parti (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise açıklamasında, “Federal seçimler için seçim direktifleriyle Boğaziçi’ndeki despot sınırları aşıyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın katlanılamaz bir şekilde Alman iç politikasına karıştığını söyleyen Scheuer, “Erdoğan Türkiye kökenli Almanları beşinci sütunu haline getirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Scheuer, “Buna izin vermeyeceğiz. Almanya’da seçme hakkı olan herkes demokratik ve özgür biçimde seçer. Ve Türkiye’deki insan hakları ihlallerini eleştirenler de Türkiye düşmanı değildir” dedi.

‘KİMSENİN ANKARA’DAN DİREKTİFLERE İHTİYACI YOK’

Federal Meclis Türk-Alman Parlamenterler Grup Başkanı Michelle Müntefering de “Almanya’daki seçimler, eşit, özgür ve gizlidir. Bu ülkede yaşayan vatandaşların muhakeme gücü de buna gereksinim duyuyor. Burada hiç kimsenin Ankara’dan direktiflere ihtiyacı yok” dedi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Cemile Giousouf, Bild gazetesine verdiği demeçte, “Türkiye kökenli Alman vatandaşları ülkeleri için neyin iyi olduğunu Sayın Erdoğan’dan daha iyi biliyor. Çoğunluk onun iç politikasına alet edilmekten bıktı” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER